لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۱

بنیامین نتانیاهو: به کشورهای عربی بیشتری سفر خواهم کرد


نتانیاهو ماه گذشته سفری غیرمنتظره به کشور عمان داشت و در آنجا با پادشاه این کشور دیدار کرد.
نتانیاهو ماه گذشته سفری غیرمنتظره به کشور عمان داشت و در آنجا با پادشاه این کشور دیدار کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل خبر داد که این کشور به دنبال برقراری روابط دیپلماتیک با تعداد بیشتری از کشورهای عربی است.

نخست‌وزیر اسرائیل در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با رئیس‌جمهور چاد، خبر داد که به زودی به کشورهای عربی دیگری سفر خواهد کرد، گرچه اشاره‌ای به نام این کشورها نکرد.

او اضافه کرد که گسترش روابط با کشورهای عربی، از جمله دستاوردهای دیپلماتیک دولت او است.

نتانیاهو ماه گذشته سفری غیرمنتظره به کشور عمان داشت و در آن‌جا با سلطان قابوس، پادشاه این کشور دیدار کرد؛ سفری که با انتقاد برخی کشورها، از جمله ایران مواجه شد.

حدود یک هفته پس از سفر نتانیاهو، یک وزیر اسرائیلی نیز به شکل رسمی به عمان سفر کرد. دو وزیر اسرائیلی نیز پیش از این به ابوظبی سفر کرده بودند، مسئله‌ای که موجب شد ورزشکاران اسرائیلی در یک رویداد ورزشی در امارات حاضر باشند و سرود ملی این کشور نیز در امارات نواخته شد.

پیش از این «یوآو گالانت» وزیر مسکن اسرائیل، گفته بود که این کشور آمادگی دارد با همه دولت‌های عربی و از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس صلح کند، چرا که به گفته او این کشورها دارای دشمن مشترکی به نام ایران هستند.

هنوز مشخص نیست که کدام کشور عربی مقصد بعدی نتانیاهو خواهد بود، اما بیش از یک ماه پیش روزنامه اسرائیلی هاآرتص نوشته بود که ممکن است بحرین مقصد بعدی دولتمردان اسرائیلی باشد.

بحرین از جمله متحدان نزدیک عربستان سعودی در منطقه است و وزیر خارجه این کشور پس از سفر نتانیاهو به عمان، خواستار پذیرش اسرائیل به عنوان یک کشور در منطقه شده بود.

همزمان با توجه به همکاری قطر و اسرائیل برای حل اختلاف میان فلسطین و حماس و درگیری‌ها در نوار غزه، این احتمال هم مطرح شده است که قطر مقصد بعدی نتانیاهو باشد.

نخست‌وزیر اسرائیل پیش از این خبر داده بود که برنامه هسته‌ای ایران و هراس کشورهای عرب منطقه از سیاست‌های ایران، باعث نزدیکی آن‌ها به اسرائیل و تمایل‌شان به برقراری رابطه با این کشور شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG