لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۷

بازیگر جوان اسرائیلی سوژه داغ شبکه های اجتماعی شد


گال گادوت در مراسم فرش قرمز فیلم بتمن علیه سوپرمن در لندن
گال گادوت در مراسم فرش قرمز فیلم بتمن علیه سوپرمن در لندن

یک بازیگر اسرائیلی به یکی از سوژه های داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شده و در آستانه اکران فیلم سینمایی "واندر وومن"، کاربران اینترنتی نظرات مثبت و منفی بسیاری درباره این هنرمند جوان منتشر کرده اند.

"گال گادوت" که از ستاره های نوظهور هالیوود است، نقش شخصیت اصلی فیلم یعنی پرنسس دایانا را بازی می کند، یکی از شخصیت های مشهور داستان های کمیک یا مصور دی سی که طرفداران زیادی در جهان دارد.

انتخاب این بازیگر اسرائیلی، که سابقه زیادی در کارنامه حرفه ای خود ندارد، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته و با واکنش های متفاوتی از سوی منتقدین هنری همراه بوده است؛ برخی موافق و گروهی هم مخالف.

اما در روزهای اخیر بحث و گفتگو درباره " گال گادوت" رنگ و بوی سیاسی گرفته و شاهد شکل گیری کارزارهای مختلفی در مخالفت یا در حمایت از او هستیم، کمپین هایی که به صحنه برخورد موافقان و مخالفان سیاست های اسرائیل در خاورمیانه تبدیل شده است.

"گال گادوت" در سال ۱۹۸۵ در اسرائیل متولد شد و اجداد او از جمله یهودیان اروپایی بودند که از هولوکاست جان سالم به در بردند و پس از تأسیس اسرائیل به آن کشور مهاجرت کردند. وی در خانواده ای مذهبی بزرگ شد و در محیطی سنتی پرورش یافت، در رشته زیست شناسی در دبیرستان تحصیل کرد و مدتی در دانشگاه حقوق خواند.

او زمانی که ۱۸ سال داشت به عنوان دختر شایسته اسرائیل انتخاب شد و در مدت کوتاهی به اوج شهرت رسید. گال در این دوره با بسیاری از طراحان مشهور، مارک های معروف و شرکت های مختلف همکاری داشت و مدل محصولات تجاری و کالاهای بازرگانی بود.

"گال گادوت" زمانی که ۲۰ سال داشت به سربازی رفت. دوره خدمت دو ساله در ارتش اسرائیل برای تمامی جوانان آن کشور اجباری است.

گال گادوت در مراسم فرش قرمز فیلم بتمن علیه سوپرمن در لندن
گال گادوت در مراسم فرش قرمز فیلم بتمن علیه سوپرمن در لندن

او پس از اتمام دوره خدمت، فعالیت های هنری خود را از سر گرفت، بازیگری را با حضور در سریال های تلویزیونی اسرائیل شروع کرد و در نهایت به هالیوود رسید.

مجموعه سینمایی"سریع و خشمگین" سکوی پرتابی برای این بازیگر جوان بود و او را به یکی از ستاره های زیبا و جذاب سینمای جهان تبدیل کرد. گال در سه فیلم از این مجموعه پرفروش حضور داشت و نقش "گیزل یاشار" را بازی کرد.

گال گادوت در فیلم "بتمن علیه سوپرمن، طلوع عدالت" در نقش "واندر وومن" به هنرنمایی پرداخت و پس از مدت ها این ابرقهرمان محبوب کتاب های مصور را روی پرده نقره ای زنده کرد.

پس از اکران فیلم، بسیاری از منتقدان هنری باور داشتند کمپانی "برادران وارنر" سرگرم برسی طرح های مختلفی برای تولید فیلم مستقلی از این شخصیت حماسی است، هرچند که در آن زمان احتمال گزینش "گال گادوت" برای ایفای این نقش بسیار کم بود.

در حالی که بسیاری از نظرسنجی ها در آمریکا نشان می دهد شرایط برای حضور یک ابرقهرمان زن در عرصه سینما بیش از هر زمان دیگری فراهم است و بسیاری از هنردوستان در انتظار ظهور چنین پدیده ای هستند، انتخاب "گال گادوت" برای بازی در این نقش کمی غیرمنتظره بود.

هرچند که تهیه کنندگان فیلم تأکید دارند انتخاب این بازیگر تصمیم درستی است و آنها به توانایی های او ایمان دارند، با این حال به نظر بسیاری این انتخاب، ریسک بزرگی برای کمپانی "برادران وارنر" محسوب می شود که در صورت شکست، آینده حضور ابرقهرمان های زن در سینما را به مخاطره خواهد انداخت.

گال گادوت در نقش "واندر وومن" یا زن شگفت انگیز
گال گادوت در نقش "واندر وومن" یا زن شگفت انگیز

با وجود این که زمان طولانی تا تکمیل این پروژه و اکران فیلم باقی است، اما شرکت بازیگران و عوامل در همایش امسال "کمیک کان" در شهر سن دیه گو در ایالت کالیفرنیا، باعث پیدایش موج جدیدی در شبکه های اجتماعی شد و "گال گادوت" بار دیگر به یکی از سوژه های داغ شبکه های اجتماعی تبدیل شد.

گروهی از کاربران با اشاره به سوابق نظامی این بازیگر در ارتش، حمایت او از سیاست های خشن دولت اسرائیل در جنگ چند سال پیش غزه را نکوهش کردند. آنها با انتقاد از سخنان تند "گال گادوت" علیه حماس، او را حامی و پشتیبان "صهیونیست ها" توصیف کرده اند.

این در حالی است که تعداد دیگری از کاربران با حمایت از " گال گادوت" از او به عنوان یک "اسرائیلی میهن پرست" یاد کرده اند که خواستار حفظ امنیت و تمامیت ارضی کشور و مقابله با گروه های تروریستی مانند حماس است. به نظر آنها این بازیگر هم مانند بسیاری از جوانان اسرائیلی در ارتش خدمت کرده و این بزرگترین افتخاری است که نصیب شهروندان آن کشور می شود.

"گال گادوت" تاکنون اظهار نظری در این رابطه نکرده و ترجیح داده سکوت کند. برخی از کارشناسان معتقدند "گال گادوت" به توصیه کمپانی "برادران وارنر" که تهیه کننده فیلم است، چنین روشی را در پیش گرفته تا از بروز جار و جنجال های بیشتر جلوگیری کند.

نخستین فیلم از مجموعه سه گانه "واندر وومن" یا زن شگفت انگیز ماه ژوئن سال آینده در سراسر جهان اکران می شود.

XS
SM
MD
LG