لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۷

هواپیماهای اسراییل به جنوب نوار غزه حمله کردند


هواپیماهای اسراییل به جنوب نوار غزه حمله کردند
هواپیماهای اسراییل به جنوب نوار غزه حمله کردند

هواپیماهای جنگی اسراییل شامگاه پنجشنبه، پس از آن که دولت ستیزه گران حماس را مسئول سلسله حملاتی در جنوب کشور دانست، به جنوب نوار غزه حمله کردند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائيل در یک پیام تلویزیونی هشدار داد هرکسی به اسراییل حمله کند، «بهای بسیار سنگینی» خواهد پرداخت.

گزارش ها حاکی است در حملات هوایی شش تن، از جمله یک رهبر کمیته مقاومت فلسطین، یک جناح مسلح فلسطینی، کشته شدند.

پیشتر در روز پنجشنبه، در يک سلسله حملات ظاهرا هماهنگ در جنوب اسراییل، مردان مسلح دست کم ۷ تن را کشته اند.

مقامات اسراییل می گویند حملات روز پنجشنبه در نزدیکی مرز با شبه جزیره سینا در مصر صورت گرفت. بگفته آنها حد اقل ۲۵ نفر نیز مجروح شدند.

بگفته آنها، مردان مسلح بسوی یک اتوبوس و یک خود رو شخصی تیراندازی کردند، یک واحد گشت نظامی را هدف گرفتند و بمب هایی را در نزدیکی نیروهای امنیتی منفجر کردند. رسانه های اسراییل گزارش می دهند سربازان مهاجمان مظنون را دنبال کردند و هفت نفر را کشتند.

اهود باراک وزیر دفاع اسراییل حمله را یک حادثه تروریستی وخیم نامید و گفت نیروهای او به شدت و قاطعانه واکنش نشان خواهند داد.

باراک و دیگر مقامات اسراییل ادعا کردند مهاجمات از نوار غزه که در کنترل حماس قرار دارد آمدند و از طریق سنیا وارد اسراییل شدند. حماس هرگونه درگیری را تکذیب کرده است.

امریکا و سازمان ملل متحد در بیانیه های جداگانه حملات در اسراییل را محکوم کردند. بان کی – مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز خواهان خویشتنداری شد.

هفته پیش، مصر در کوشش برای تقویت امنیت در شبه جزیره سینا نیروهای اضافی به منطقه اعزام کرد.

XS
SM
MD
LG