لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۶

توضیحات رییس ستاد نیروهای مسلح اسراییل در هیات تحقیق حمله به ناوگان کمک برای غزه


یک مقام ارشد نظامی اسراییل می گوید نیروهای نظامی اسراییل زمانی که به یک ناوگان حامل کمک برای غزه حمله کردند، و ۹ فعال طرفدار فلسطینیان را کشتند، خطر خشونت را دست کم گرفتند.

ژنرال «گابی اشکنازی»، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح اسراییل، روز چهارشنبه در توضیحاتی در جلسه هیاتی که درباره حادثه ۳۱ ماه مه تحقیق می کند، گفت پیش از آن که تکاوران وارد کشتی شوند، ارتش برای مهار فعالان، باید از نیروی بیشتری استفاده می کرد. او گفت تکاورها قبل از آن که از هلیکوپترها فرود آیند و وارد کشتی شوند، از نارنجک های بی حس کننده استفاده کردند، اما با فعالان مسلح به میله های آهنی و چاقو روبرو شدند.

ژنرال اشکنازی گفت سربازان فقط به این دلیل تیراندازی کردند که جانشان در خطر بود. او گفت یک سرباز وقتی یک مرد ترک با تبر به او حمله کرد بر روی او آتش گشود.

پیشتر، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر، و اهود باراک وزیر دفاع اسراییل، در هیات توضیحاتی داده بودند.

اشکنازی همچنین اتهامات ترکیه را که برخی از کشته شدگان از فاصله نزدیک هدف گلوله قرار گرفتند رد کرد و گفت تیرها در واکنش نسبت به مبارزه مرگ یا زندگی شلیک شدند.

اهود باراک، وزیر دفاع اسراییل، در توضیحات خود در روز سه شنبه گفت ناوگان کمک یک «تحریک طرح ریزی شده» بود، و تصمیم برای متوقف ساختن آن پس از آن گرفته شد که مقامات گزینه های دیگر را بررسی کردند.

XS
SM
MD
LG