لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

نتانیاهو: اسراییل آماده است برای تسهیل مذاکرات صلح گام هایی بردارد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل می گوید او برای کمک به تسهیل مذاکرات مستقیم صلح با فلسطینیان، آماده است گام هایی بردارد. از جمله آمد و شد فلسطینیان در کرانه غربی را آسانتر کند و پروژه های اقتصادی را توسعه دهد.

با این حال، نتانیاهو روز چهارشنبه در مصاحبه ای با تلویزیون ای بی سی حاضر نشد بگوید حاضر توقف محدود خانه سازی در کرانه غربی را، که قرار است در ماه سپتامبر منقضی شود، تمدید کند.

نتانیاهو گفت اسراییل آماده است شرایطی را پیشنهاد کند، اما لازم است محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی با او دست بدهد، بنشیند و درباره توافق نهایی صلح گفت و گو کند.

صائب اریغات، مذاکره کننده اصلی فلسطینی، می گوید مذاکرات مستقیم بدلیل توسعه محله های یهودی نشین در کرانه غربی و غزه، زودرس خواهد بود. او می گوید کلید مذاکرات مستقیم در دست نتانیاهو است، اما اسراییل باید فعالیت های خانه سازی را متوقف کند.

نخست وزير اسراییل در نیویورک با دبیر کل سازمان ملل متحد، بان کی مون، درمورد فراگرد صلح خاورميانه گفت و گو کرد.

آقای بان از تصميم اسرائيل برای تخفيف دادن در انسداد غزه و صدور مجوز ورود کالاهای بيشتر به سرزمين فلسطينی استقبال کرد. آقای بان از مدتها پيش خواستار تغيير کلی در رويکرد اسرائيل در برآوردن نيازهای ساکنان غزه بود.

XS
SM
MD
LG