لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۷

یک سرباز اسراییلی به قتل متهم شد


A room in New York's old Pennsylvania Station, built in 1910, demolished in 1963
A room in New York's old Pennsylvania Station, built in 1910, demolished in 1963

دادستان نظامی اسراییل سربازی را به دلیل دست داشتن در تیراندازی به سوی دو زن فلسطینی و کشتن آنها در جریان هجوم سه روزه اسراییل به غزه در دسامبر ۲۰۰۸ به ارتکاب قتل متهم کرده است.

ارتش روز سه شنبه اطلاعیه ای منتشر کرد که در آن گفته می شود در پی گزارش های شاهدان، دو زن وقتی هدف گلوله قرار گرفتند پرچم های سفید در دست داشتند، دادستان تصمیم گرفت اقدام قانونی علیه سرباز مزبور به عمل آورد.

اطلاعیه حاکی است دادستان همچنین اعلام کرد دست کم یک افسر اسراییلی در ارتباط با اقدام سربازان در استفاده از یک مرد فلسطینی به عنوان سپر انسانی، تنیبه انضباطی خواهد شد.

این تصمیمات بخشی از تحقیقات درباره بیش از ۱۵۰ حادثه در جریان هجوم به غزه بود که در آن بیش از ۱۳۰۰ فلسطینی و ۱۳ اسراییلی کشته شدند. رسانه های اسراییل گزارش می دهند چندین سرباز دیگر نیز به اتهام سوء رفتار در جریان عملیات غزه تحت بازجویی قرار دارند. اسراییل گفت برای متوقف ساختن حملات راکتی فلسطینیان به حمله دست زد.

پس از هجوم غزه، یک هیات سازمان ملل متحد گزارشی منتشر کرد که هم اسراییل و هم گروه فلسطینی حماس را به ارتکاب جنایات جنگی و احتمالا جنایت علیه بشریت متهم می ساخت.

در اواخر فوریه، سازمان ملل متحد به هر دو طرف پنج ماه دیگر فرصت داد درباره اتهامات تحقیق کنند.

XS
SM
MD
LG