لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۴۵

اسراییل مرز کرانه غربی را می بندد


اسراییل راه های ورود به کرانه غربی را بسته و بر تدابیر امنیتی در اطراف شهر قدیمی اورشلیم افزوده است.

در میان ترس از ناآرامی، مقامات اسراییل دستور دادند مرز کرانه غربی به مدت ۴۸ ساعت، از نیمه شب پنجشنبه تا نیمه شب شنبه، بسته شود.

دولت همچنین مردان زیر ۴۰ سال را از حضور در نمازهای جمعه در مسجد الاقصی ممنوع ساخت. پلیس اسراییل می گوید اطلاعات محرمانه ای دارد که نشان می دهد جوانان فلسطینی قصد دارند پس از نمازهای جمعه، شورش کنند.

مقامات گزارش داده اند چندین درگیری مختصر روی داد، از جمله چهار جوان فلسطینی به اتهام سنگ اندازی بسوی نیروهای امنیتی اسراییل دستگیر شدند.

مسجد در محلی قرار دارد که هم برای مسلمانان و هم برای یهودیان مقدس است، در آنجا سربازان اسراییلی بعدازظهر جمعه با فلسطینیان درگیر شدند.

تنش در این هفته و پس از آن بالا گرفت که اسراییل اعلام کرد قصد دارد محله های مسکونی در اورشلیم شرقی را، که فلسطینیان آنجا را پایتخت کشور آینده خود تلقی می کنند، گسترش دهد.

در این میان، اسراییل سعی دارد از اختلافات دیپلماتیک مانند آنچه اعلام تصمیم دولت به ساختن ۱۶۰۰ باب خانه موجب شد، جلوگیری کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر گفته است او از طرح خانه سازی، که هنگام ملاقات او با جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا اعلام شد، آگاه نبود.

قانونگزاران اسراییل روز پنجشنبه به تدوین طرحی پرداختند که ایجاب می کند هنگام تصویب طرح های ساختمانی یک نماینده نخست وزیر حضور داشته باشد.

جو بایدن برای آغاز مذاکرات غیر مستقیم صلح به منطقه رفته بود.

ایالات متحده می گوید براین عقیده است که مذاکرات، علیرغم خشم اعراب از برنامه های خانه سازی اسراییل، انجام خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز پنحشنبه گفت ایالات متحده اطلاعی دریافت نکرده است که حاکی باشد فلسطینیان تصمیم گرفته اند از مذاکرات خارج شوند.

XS
SM
MD
LG