لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۹

اسراییل از صدور حکم دستگیری لیونی انتقاد می کند


اسراییل حکمی را که در بریتانیا برای دستگیری تزیپی لیونی وزیر سابق امور خارجه، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی صادر شده، محکوم کرده است.

وزارت امور خارجه اسراییل در بیانیه ای آنچه را «اقدام قانونی بدخواهانه» یک دادگاه بریتانیا علیه تزیپی می نامد رد می کند و یاد آور می شود این حکم می تواند به مناسبات دو کشور صدمه بزند.

در بیانیه که روز سه شنبه صادر شد از دولت بریتانیا خواسته می شود به قول های خود برای بازداشتن عناصر ضد اسراییلی از بهره برداری از سیستم قضایی کشور وفا کند.

گزارش ها حاکی است حکم چند روز قبل به درخواست فعالان طرفدار فلسطینیان بدلیل نقش لیونی در حمله علیه ستیزه گران در نوار غزه در یک سال پیش صادر شد.

مقامات می گویند حکم روز دوشنبه لغو شد.

وزارت امور خارجه بریتانیا گفت «با فوریت» به پیچیدگی های مساله نگاه می کند و اظهار داشت مهم است که مقامات اسراییلی بتوانند برای پیشبرد کوشش های صلح خاورمیانه به بریتانیا سفر کنند.

لیونی روز سه شنبه در سخنانی در تل آویو مشخصا به حکم دستگیری اشاره نکرد، اما گفت حمله به غزه لازم بود. او همچنین از جامعه بین المللی بدلیل مقایسه سربازان اسراییلی با تروریستها انتقاد کرد.

لیونی در جریان حمله سه هفته ای غزه که ۱۳۰۰ فلسطینی کشته شدند، وزیر امور خارجه اسراییل بود. او پس از انتخابات پارلمانی فوریه استعفا داد و اینک رهبری حزب اوپوزیسیون «کادیما» را بر عهده دارد.

XS
SM
MD
LG