لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

کشتی حامل کمک برای غزه وارد یک بندر اسراییل شد


کشتی حامل کمک برای غزه وارد یک بندر اسراییل شد
کشتی حامل کمک برای غزه وارد یک بندر اسراییل شد

یک کشتی باربری که نیروهای اسراییلی راه را بر آن در حرکت بسوی نوار غزه بستند، اینک وارد بندر اسراییلی آشدود شده است، و مقامات آنرا بازرسی خواهند کرد.
نیروهای اسراییلی روز شنبه وارد کشتی «راشل کوری» حامل کمک برای نوار غزه شدند. این اقدام پس از آن صورت گرفت که کشتی هشدارهای پیاپی را برای تغییر مسیر خود نادیده گرفت.
کشتی حامل ۲۰ تن کمک و گروهی از فعالان از جمله یک برنده جایزه صلح نوبل است.
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر به نیروهای اسراییلی دستور داد به فعالان آسیب نرسانند. نیروها کشتی را برای بازرسی تا بندر آشدود در جنوب کشور اسکورت کردند.
این دومین بار است که «جنبش غزه آزاد» برای رساندن کمک به غزه دست بکار می شود. روز دوشنبه، در پی حمله کماندهای اسراییلی به کشتی های جنبش، هشت ترک و یک آمریکایی ترک تبار کشته شدند.
این شناور یکی از چندین کشتی است که یک گروه مستقر در ترکیه سعی دارد برای شکستن محاصره سه ساله اسراییل و مصر بر غزه به منطقه بفرستد.
روز شنبه، ناوی پیلای، کمیسر حقوق شبیر سازمان ملل متحد اظهار داشت محاصره غزه ممکن است غیر قانونی باشد. او گفت بر اساس قوانین انسانی بین المللی «مرگ شهروندان با گرسنگی بعنوان یک متد جنگی» ممنوع است. پیلای همچنین گفت قانون «مجازات جمعی» شهر وندان را قدغن می کند.

XS
SM
MD
LG