لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۱

رهبر اپوزوسیون در پارلمان اسرائیل: درباره تهدید هسته‌ای ایران اختلافی با نتانیاهو نداریم


«اسحاق هرزوگ» رهبر اپوزوسیون در پارلمان اسرائیل
«اسحاق هرزوگ» رهبر اپوزوسیون در پارلمان اسرائیل

سفر مایک پنس معاون ریاست جمهوری آمریکا به اسرائیل و بویژه سخنرانی او در پارلمان اسرائیل موسوم به کنست که در آن از لزوم مقابله با تهدید ایران سخن گفت در اسرائیل بسیار مورد توجه قرار گرفته و کانون بحث و گفت و گوها شده است.

«مایکل لیپین» خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا که اکنون در اورشلیم است نظر «اسحاق هرزوگ» رهبر اپوزوسیون در پارلمان اسرائیل را در رابطه با سخنرانی آقای پنس جویا شده است.

متن کامل این گفتگو را در زیر بخوانید:

مایکل لیپین/ سئوال: امروز شاهد همراهی هر دو حزب کنست و استقبال آنها از سخنرانی آقای پنس بودیم.

آیزاک هرتزوگ: ببینید، وقتی پای تهدید هسته ای ایران در میان باشد هیچ اختلافی بین ما و دولت، یا بین من و نخست وزیر، وجود ندارد، و ما این موضوع را طی چند سال گذشته روشن کرده ایم. ما در حال حاضر و تا زمانی که اطلاعات بیشتری در اختیار نداشته باشیم نمی توانیم دیدگاه مان را در قبال لغو یا عدم لغو، یا مسائل مرتبط با خود توافق هسته ای، بیان کنیم.

ما سخنان معاون رئیس جمهوری را شنیده ایم. ما از پشتیبانی ایالات متحده و از درک آنها نسبت به این مسئله که ایران بزرگترین تهدید برای منطقه محسوب می شود، سپاسگزاریم. ما امیدواریم که این توافق بتواند به نحوی اصلاح گردد که برخی مسائل دیگر امنیتی، مانند فعالیت ایرانی ها در منطقه و یا آن چه بعد از پایان دوره اتفاق خواهد افتاد، نیز مدنظر قرار داده شوند و من ترجیح می دهم به همین مقدار بسنده کنم.

سئوال: موضع شما در قبال تولید و آزمایش موشک های بالستیک توسط ایران، که در این توافق صراحتاً منع نشده، چیست؟

هرتزوگ: ببینید، ما قطعاً درخواست کرده ایم که این ممنوعیت در هر نوع توافق حاصله، لحاظ شود. ولی در این جا می خواهم یک موضوع را روشن کنم. این توافق شرکایی دارد که عبارتند از قدرت های پنج به علاوۀ یک. آنها اعضای دائم شورای امنیت و بخشی از این توافق هستند. من فکر می کنم که این وضعیت باید به صورت کامل درک شود.

رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در رابطه با اورشلیم، و همچنین معاون رئیس جمهوری پنس در این جا، این را روشن کردند که محدودۀ حاکمیت اسرائیل، مرزهای قلمرو اسرائیل، در واپسین مراحل مذاکرات بین ما و فلسطینی ها تعیین خواهد گردید.

من فکر می کنم که این کشورها باید با ما همراه شوند و بخشی از روند یک گفتمان با ایرانی ها باشند که نهایتا به اصلاح این توافق منجر خواهد شد. من نمی خواهم اظهاراتی را بیان کنم که موجب تضعیف موفقیت این اصلاحات شود.

سئوال: من می خواهم به موضوع اورشلیم بپردازم. معاون رئیس جمهوری پنس امروز اعلام کرد که این انتقال تا پایان سال آینده انجام خواهد گرفت. شما چه قدر انتظار شنیدن این خبر را داشتید و نظرتان در مورد آن چیست؟

هرتزوگ: خوب، ما از بابت تصمیم پرزیدنت ترامپ از معاون رئیس جمهوری پنس تقدیر کرده ایم و به او شادباش گفته ایم. من به عنوان رهبر اپوزیسیون امروز در جلسۀ کنست این موضع را با تمام وجود اعلام کردم. این تصمیمی بسیار شایسته بود.

اورشلیم پایتخت ابدی یهودیان و اسرائیل است. بنابراین، با این تصمیم در واقع عدالت اجرا شد. من این را نیز گفتم که رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در رابطه با اورشلیم، و همچنین معاون رئیس جمهوری پنس در این جا، این را روشن کردند که محدودۀ حاکمیت اسرائیل، مرزهای قلمرو اسرائیل، در واپسین مراحل مذاکرات بین ما و فلسطینی ها تعیین خواهد گردید.

البته این موضوعی است که می توان بر سر آن مذاکره کرد. ولی موضوع این است که توافق آن قدر دور از دسترس و اوضاع آن قدر شکننده و بحرانی است که ما باید برای پیشگیری از وخامت بیشتر و در واقع برای حرکت رو به جلو و شکستن این بن بست، هر آن چه را که می توانیم انجام دهیم.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG