لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۴

دادگاه اسرائیلی همچنان دختر فلسطینی مهاجم به سربازان را در بازداشت نگه داشت


 عهد تمیمی ۱۷ ساله، ساکن روستای «نبی صالح» در کرانه باختری رود اردن همراه با مادر و دختر عمویش در بازداشت به سر می برند
عهد تمیمی ۱۷ ساله، ساکن روستای «نبی صالح» در کرانه باختری رود اردن همراه با مادر و دختر عمویش در بازداشت به سر می برند

دادگاه نظامی در اورشلیم، مدت بازداشت «عهد تمیمی» دختر نوجوان فلسطینی را به مدت چهار روز دیگر تمدید کرد.

به گزارش اسوشیتدپرس، عهد تمیمی ۱۷ ساله، ساکن روستای «نبی صالح» در کرانه باختری رود اردن همراه با مادر و دختر عمویش در بازداشت به سر می برند و دادگاه نظامی ادامه بازداشت را برای تحقیقات لازم، ضروری تشخیص داه است.

این دختر نوجوان در اوایل ماه جاری در مقابل خانه بر سر سربازان اسرائیلی فریاد کشیده و به آنها سیلی زد و آنها را هل داد اما سربازان در مقابل حمله های او کمترین واکنشی نشان ندادند. از ماجرای حمله او فیلم برداری شده و واکنش گسترده ای در رسانه های اسرائیلی داشت.

عهد تمیمی به حمله به نظامیان اسرائیلی متهم شده است.

پدرش می گوید وقتی سربازان اسرائیلی، عموزاده اش محمد نوجوان ۱۵ ساله، را با گلوله لاستیکی هدف قرار دادند، او بی اختیار به آنها حمله کرد.

محمد هم اکنون در بیمارستان در اغما به سر می برد.

ارتش اسرائیل اذعان کرده است که سربازان در پاسخ به تظاهرات خشونت آمیز فلسطینی ها اقدام به شلیک گلوله های لاستیکی کردند.

سه روز پس از آن تظاهرات و انتشار ویدئوی حمله او به سرباز اسرائیلی، ماموران امنیتی اسرائیل اوایل بامداد با هجوم به خانه محل سکونت عهد تمیمی او را بازداشت کردند و با خود بردند.

فلسطینی ها از این دختر نوجوان به عنوان نماد و اسطوره مقاومت در برابر اشغال اسرائیل ستایش کرده و روشنفکران برای درخواست آزادی او درحال جمع آوری امضا هستند اما در اسرائیل با اشاره به دست روی دست گذاشتن سربازان در برابر حمله های عهد تمیمی، بی عملی آنها را موجب سرافکندگی نیروهای مسلح قلمداد کرده اند.

عهد تمیمی در سال ۲۰۱۵ نیز موضوع یک بحث در رسانه ها شد چون دستان یک سرباز اسرائیلی را که در یک پست بازرسی می خواست وی را بازداشت کند، گاز گرفت . پخش تصویرهای آن اقدام در شبکه های اجتماعی موجب شد «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه از عهد برای دیدار در کاخ ریاست جمهوری دعوت به عمل آورد و به او نشان شجاعت بدهد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG