لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۸

ترکیه مذاکرات آشتی جویانه با اسرائیل را تایید کرد


وزیر امور خارجه ترکیه
وزیر امور خارجه ترکیه

در پی انتشار برخی گزارش ها مبنی بر انجام مذاکرات محرمانه میان اسرائیل و ترکیه، وزیر امور خارجه ترکیه تائید کرده است مذاکرات آشتی جویانه ای برای بهبود مناسبات با اسرائیل و آشتی بین دو کشور در جریان است.

به گزارش منابع خبری، مولود چاووش اوغلو، روز چهارشنبه در آنکارا به خبرنگاران گفت «برای دو کشور کاملا عادی است در مورد عادی سازی مناسبات گفت و گو کنند. بدون چنین دیدارهایی نمی تواند پیشرفتی بسوی آشتی صورت گیرد.»

او این موضوع را یک روز پس از انتشار گزارش هایی مطرح ساخت که حاکی بود مقامات ترکیه و اسرائیل در تلاشی برای تجدید روابط، روز دوشنبه در رم محرمانه به گفت و گو نشستند.

چاووش اوغلو چنین تماسی را تائید کرد و گفت کار جدیدی نیست و مذاکرات سطح بالا بین دو کشور مدتی است جریان دارد.

پائین آمدن سطح مناسبات با اسرائیل در اوائل ۲۰۰۹ آغاز شد، زمانی که رجب طیب اردوغان نخست وزیر وقت ترکیه با عصبانیت از جلسه ای که شیمون پرز رئیس جمهوری وقت اسرائیل در آن حضور داشت، در اعتراض به عملیات ضد تروریستی اسرائیل برای متوقف ساختن حملات راکتی از غزه خارج شد.

مناسبات در ۲۰۱۰ بدتر شد، در آن زمان یک ناوگان کوچک دریایی که اسلامگرایان مسلح ترکیه به راه انداخته بودند، سعی کرد محاصره ای را که نیروهای دفاعی اسرائیل بر غزه وضع کرده بودند نقض کند. کماندوهای اسرائیلی به ناوگان حمله کردند که ۱۰ کشته برجا گذاشت.

در پاسخ، آنکارا سفیر اسرائیل را اخراج کرد و خواست اسرائیل رسما پوزش بخواهد، غرامت بپردازد و به محاصره نوار غزه پایان دهد.

XS
SM
MD
LG