لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

اکثریت یهودیان آمریکا از توافق اتمی با ایران پشتیبانی می کنند


نتایج یک نظر سنجی نشان می دهد اکثر یهودیان آمریکا از توافق نهایی با ایران که بازرسی از مراکز اتمی را در برابر کاهش تحریم ها افزایش دهد، پشتیبانی می کنند.

به گزارش روزنامه تایمز اسرائیل، نظر سنجی که در میان یک هزار آمریکایی که خود را یهودی می دانند انجام گرفت، نشان داد ۵۹ درصد از چنین معامله ای حمایت می کنند.

این رقم به نظر سنجی مشابهی که در ماه آوریل توسط سی ان ان در میان آمریکاییان انجام گرفت نزدیک است. ۵۳ درصد پرسش شوندگان گفتند از چنین توافقی پشتیبانی می کنند.

وقتی جزئیات بیشتری در باره توافق نهایی ارائه شد، حمایت یهودیان افزایش یافت. ۷۸ درصد گفتند از توافقی که بازرسی های سرزده وضع کند و غنی سازی اورانیوم را در سطحی پائین تر از آنچه برای ساختن اسلحه اتمی لارم است قرار دهد، حمایت خواهند کرد.

مدیر J Street ، موسسه ای که نظر سنجی را انجام داد در بیانبه ای که روز چهارشنبه منتشر شد می گوید، «وقتی موضوع بهترین راه بازداشتن ایران از دست یابی به بمب مطرح می شود، این نتایج روشن می سازد که اکثریت یهودیان آمریکا از کوشش های دیپلماتیک پرزیدنت اوباما حمایت می کنند.»

او گفت نظرسنجی «همچنین نشان می دهد نظر کارشناسان و نمایندگان جوامع که تصور می کنند یهودیان آمریکا با سیاست دولت نسبت به ایران و بطور کلی خاورمیانه مخالف هستند، درست نیست.»

روزنامه اسرائیلی می گوید این پرسش بخشی از نظر سنجی بزرگتری از دانشجویان یهود در مورد سیاست آمریکا در خاورمیانه بود.

در بیانیه گفته می شود «اگر رئیس جمهوری به یک توافق تاریخی که بمب اتمی را از دست ایران دور نگه دارد برسد، بازهم با کوشش های جدی دولت اسرائیل و دیگرانی که سعی دارند بر مخالفت کنگره با آن بیافزایند روبرو خواهد بود.»

هرچند ۶۰ درصد پاسخ دهندگان گفتند از روند مذاکرات بخوبی یا تا حدودی آگاه هستند، فقط ۶ درصد ایران را یکی از دو ارجحیت بالا که معتقدند رئیس جمهوری و کنگره باید برآنها تمرکز کنند تلقی می کنند.

در فهرست ۱۱ مساله ای که پیشنهاد شد، ایران در آخر قرار داشت، در حالی که اقتصاد ( ۴۵ درصد ) و داعش ( ۲۹ درصد) در راس ارجحیت ها بودند.

روی همرفته، درصد تایید رئیس جمهوری در میان یهودیان آمریکا از مجموع آمریکاییان بطور کلی بالاتر است. ۵۶ درصد یهودیان آمریکایی روش او در انجام کارها را تائید می کنند، در حالی که ۴۵ درصد کل جامعه آمریکاییان چنین نظری دارند.

XS
SM
MD
LG