لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

اسرائیل هشدار داد: لغو مذاکرات صلح با فلسطینیانرسانه های اسرائیل گزارش می دهند کابینه امنیتی تصمیم گرفته است مذاکرات صلح با فلسطینیان را بحال تعلیق در آورد. این تصمیم روز پنجشنبه در یک جلسه شش ساعته در پاسخ به طرح گروه های رقیب حماس و فتح برای آشتی و تشکیل دولت وحدت، گرفته شد.

گزارش ها همچنین حاکی است اسرائیل تحریم های اقتصادی بر تشکیلات خودگردان فلسطینی وضع خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشتر از برنامه فلسطینیان انتقاد کرد و گفت محمود عباس رئیس تشکیلات، که رهبری فتح را نیز بر عهده دارد، مذاکرات صلح را پیچیده می کند.

نتانیاهو حماس را یک «سازمان تروریستی قاتل که خواهان نابودی اسرائیل است» نامید. اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا حماس را یک گروه تروریستی تلقی می کنند.

حماس و فتح در پی رویاروئی خشونتباری در سال ۲۰۰۷ از هم جدا شدند، و از آن هنگام مردم خود را بین دو گروه حکمران تقسیم کرده اند.

روشن نیست برنامه جدید، در حالی که کوشش های گذشته بارها شکست خورده ، موفق خواهد شد یانه. این تصمیم همچنین پیچیدگی های بیشتری بر کوشش های آمریکا برای میانجیگری بین اسرائیل و فلسطینیان می افزاید.

در واشنگتن، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، ناخوشنودی ایالات متحده را از برنامه فلسطینیان ابراز داشت و هشدار داد که می تواند کوشش های صلح را پیچیده کند.
XS
SM
MD
LG