لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۸

دستور نتانیاهو برای توقف خانه سازی در کرانه باختری


رادیو ارتش اسراییل می گوید بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در اقدامی که به نظر می رسد کوششی برای تجدید مذاکرات صلح با فلسطینیان باشد، تصویب ساختن خانه های جدید در محله های یهودی نشین در کرانه غربی را متوقف کرده است، ولی دفتر او هنوز این تصمیم را تایید نکرده است.

نتانیاهو به عنوان بخشی از سفر رسمی اش به چین، روز سه شنبه در شانگهای بود.

گزارش رادیو ارتش اسراییل حاکی است نخست وزیر دستور توقف فعالیت های ساختمانی را پیش از سفر به چین در جلسه ای با وزیر مسکن صادر کرده است.
یوری آریل وزیر مسکن از تایید گزارش خودداری کرد.

محمود عباس رییس تشکیلات خود گردان فلسطینی، که این هفته از چین دیدار کرد، از دیرباز گفته است تا اسراییل فعالیت های خانه سازی در کرانه غربی و اورشلیم شرقی رامتوقف نسازد، مذاکرات صلح را تجدید نخواهد کرد.

توقف خانه سازی اگر تایید شود، با کوشش جدید جان کری وزیر امورخارجه آمریکا برای احیای روند صلح اسراییل – فلسطین با دیدارهای منظم با رهبران دوطرف مصادف خواهد شد.

گروه ناظر «صلح اکنون»، که با ایجاد محله های یهودی نشین مخالف است، گفت دولت چند ماه است مناقصه های جدید برای خانه سازی در کرانه غربی صادر نکرده، فقط پروژه هایی که قبلا تصویب شده ادامه یافته است.

هنوز روشن نیست آیا متوقف شدن خانه سازی نواحی یهودی نشین اورشلیم شرقی را نیز دربر می گیرد یانه.

در حالی که نتانیاهو برای پروازبه پکن در روز چهارشنبه جهت گفت وگو با شی جین پینگ رییس جمهوری چین آماده می شد، محمود عباس روز سه شنبه پکن را ترک کرد. او روز دوشنبه با شی جین پینگ ملاقات کرد.

دیدارهای همزمان رهبران اسراییل و فلسطینی علاقه پکن را به ایفای نقشی مهمتر در کوشش های صلح خاورمیانه منعکس می کند.

خبرگزاری رسمی شین هوا می گوید آقای شی رئیس جمهوری چین به محمود عباس گفت اسراییل و فلسطینیان باید «تفاهم و مصالحه متقابل نشان دهند.»

در گزارش شین هوا گفته می شود رییس جمهوری چین بر این عقیده است که مذاکرات باید به ایجاد یک کشور مستقل فلسطینی و احترام کامل به نگرانی های امنیتی مشروع اسراییل وحق موجودیت آن منجر شود.
XS
SM
MD
LG