لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ایران ۰۶:۱۶
فلسطینی ها درغزه می گویند اسراییل برخی ازمحدودیت های مرزی را از هنگام اجرای آتش بس کاهش داده است.

ماهیگیران فلسطینی روزشنبه گفتند توانستند تا 7 کیلومتری دریا بدون مزاحمت اسرائیلی ها پیش بروند.این اقدام پس از آن صورت گرفت که اسراییل اعلام کرد مسافت مجاز را دو برابر می کند.

همچنین فلسطینیان اجازه یافتند برای رسیدگی به کشتزارها در نزدیکی مرز اسراییل، وارد منطقه حایل شوند.

درهمین حال، مدارس روز شنبه در غزه، که از زمان آغاز خشونت هشت روزه بسته بودند، بازگشایی شدند.

پیشتر، منابع حماس اعلام کردند برای جلوگیری ازحوادثی که ممکن است آتش بس جدید را به خطر بیاندازد، افراد پلیس در مرز غزه با اسراییل مستقر شده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک روز پس از آن که درتیراندازی سربازان اسراییلی یک فلسطینی کشته شد، سخنگوی وزارت کشور حماس روز شنبه گفت نیروهای امنیتی «برای حفظ آتش بس در امتداد مرز نوار غزه با اسراییل استقراریافتند.»

او گفت نیروها جمعه شب «به شرق خان یونس درجنوب نوار غزه اعزام شدند تا از جان شهروندان، قربانیان تجاوزاسراییل، حفاظت کنند.»

حماس تیراندازی سربازان اسراییل بسوی ساکنان شهرک خوزّه، درنزدیکی خان یونس را نخستین نقض آتش بس که روز چهارشنبه با آن موافقت شد و به هشت روزحملات مرزی پایان داد، توصیف کرد.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود درپی کشته شدن مرد فلسطینی درروزجمعه، افراد پلیس غیرمسلح حماس درهماهنگی با مصربه منطقه اعزام شدند.

یک منبع گفت اسراییل ازمصر درخواست کرد برای دور نگاهداشتن ده ها فلسطینی از مرز مداخله کند، و اعزام اعضای پلیس حماس در هماهنگی با مصر صورت گرفت.

اسراییل نیز یک «ناحیه حایل» حدود 300 متری در امتداد مرز غزه بوجود آورده است و با تهدید تیراندازی از نزدیک شدن فلسطینیان به آنجا جلوگیری می کند.
XS
SM
MD
LG