لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۳

نتانیاهو به تهدید ایران شدت می بخشد


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل بر تهدید حمله به ایران افزوده است و می گوید اگر جامعه بین المللی مایل نیست علیه ایران عمل کند، نباید از اسراییل بخواهد دست نگاهدارد.
نتانیاهو روز سه شنبه یادآور شد شکیبایی خود را در برابر درخواست های رهبران جهان که از اسراییل می خواهند از حمله به ایران خودداری کند تا تحریم ها و فشار دیپلماتیک بتواند کارگر شود، از دست می دهد.
او گفت : جهان به اسراییل می گوید صبر کند، هنوز وقت هست. و من می گویم برای چه صبر کنیم؟ تا چه وقت؟ کسانی که حاضر نیستند خطوط قرمزی در برابر ایران قرار دهند، از نظر اخلاقی حق ندارند چراغ قرمزی در مقابل اسراییل بگذارند.
نتاتیاهو پیشتر گفت دولت های امریکا و اسراییل در مورد تعیین خطوط قرمزی برای برنامه اتمی ایران گفت و گو می کنند. او یادآور شد اگر ایران از این خط قرمز پا فراتر نهد، آنگاه ممکن است تاسیسات اتمی آن هدف حمله نطامی قرار گیرند.
روز سه شنبه، لئون پانه تا وزیر دفاع امریکا گفت امریکا اگر مطمئن شود که ایران تصمیم گرفته است بمب اتمی بسازد، اندکی بیش از یک سال برای متوقف ساختن فعالیت های اتمی آن وقت خواهد داشت.
پانه تا در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی سی بی اس گفت امریکا قادر است ایران را از ساختن بمب اتمی باز دارد.
آوراهام دیسکین، استاد علوم سیاسی در دانشگاه عبری می گوید به نطر می رسد امریکا و اسراییل در مورد زمان حمله نظامی به ایران با یکدیگر اختلاف دارند. اما می افزاید او یقین دارد دو کشور اطلاعات و ایده های زیادی ردو بدل می کنند.
دیسکین می گوید همچنین روشن است که دو دولت نمی خواهند ایران اسلحه اتمی به دست آورد و آماده هستند برای جلوگیری از آن از نیروی نظامی استفاده کنند.
نخست وزیر اسراییل ظاهرا به اظهارات هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه امریکا پاسخ می دهد که گفت دولت امریکا ضرب الاجلی در کوشش های دیپلماتیک با ایران تعیین نخواهد کرد.
نتانیاهو گفت با گذشت هر روز ایران به ساحتن اسلحه اتمی نزدیکتر می شود.
احتمال می رود برنامه اتمی ایران در راس دستور کار اجلاس رهبران جهان در گشایش نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد باشد.
XS
SM
MD
LG