لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۳۱

حماس چهار غيرنظامی اسراييلی از جمله يک زن باردار را در آستانه از سرگيری مذاکرات صلح کشت


در آستانه ازسر گيری مذاکرات صلح بين اسراييل و فلسطينيان مرد مسلحی در کرانه باختری رود اردن ۴ اسراييلی را کشت. گروه فلسطينی حماس که کنترل نوار غزه را بر عهده دارد مسؤليت اين حمله را بر عهده گرفته است.

پليس و مراکز پزشکی اسراييل گفته اند مرد مسلحی بعد از ظهر روز سه شنبه در کرانه باختری رود اردن در مهلک ترين حمله در ماه های اخير، چهار اسراييلی را که در داخل يک اتومبيل بودند، کشت. پليس همچنين ميگويد که قربانيان دو مرد و دو زن غير نظامی بودند که يکی از زنها باردار بود. گروه شبه نظامی فلسطينی حماس مسئوليت اين حمله را پذيرفت و گفت که شاخه نظامی اين گروه دست به اين حمله زده است.

فوزی برهوم سخنگوی گروه حماس اين حمله را قهرمانانه خواند و مدعی شد که واکنشی به عمليات اسراييل عليه مردم فلسطين بود. سخنگوی حماس گفت که اين حمله در عين حال ناتوانی به اصطلاح همکاريهای امنيتی بين اسراييل و گروه فتح را در ساحل غربی رود اردن نشان ميدهد.

اهود باراک، وزير دفاع اسراييل، حمله روز سه شنبه را کارشکنی و سابوتاژی برای مذاکرات صلح خاورميانه در واشنگتن خواند، و متعهد شد با عاملان اين حمله مقابِله به مثل خواهد کرد.

قتل چهار شهروند اسراييلی هنگامی رخ می دهد که انتظار ميرود مقامات اسراييل و فلسطينيان در روز پنجشنبه، دوم سپتامبر، برای سومين بار طی ده سال گذشته، مذاکرات صلح خاورميانه را در کاخ سفيد واشنگتن از سر گيرند.

پيش از شروع مذاکرات صلح، روز سه شنبه هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا، يک رشته مذاکرات دو جانبه ای با مقامات مربوط در مذاکرات صلح، از جمله بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسراييل؛ محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی، ناصر جوده، وزير امور خارجه اردن؛ جيمی کارتر، رييس جمهوری پيشين آمريکا؛ و تونی بلر، نخست وزير سابق بريتانيا و نماينده ويژه خاورميانه، بعمل آورد.

يوسی بايلين، مذاکره کننده پيشين اسراييل، ميگويد شانسی برای موفقيت مذاکرات وجود ندارد.

يکی از ساکنان رام الله بنام ابو محمد مذاکرات واشنگتن را دور باطل خواند.

اما خطيب، سخنگوی تشکيلات خود گردان فلسطينی، در مورد نتايج مذاکرات ابراز خوش بينی کرد و برای رسيدن به صلح از اسراييل خواست که پروژه های شهرک نشينی خود را در باريکه باختری رود اردن، متوقف سازد.

يک شهروند اسراييلی نيز می گويد که خواستار صلح است و برای رسيدن به صلح دعا ميکند.

در حاليکه همچنان اختلافات برسر موضوعات اصلی بين سران مذاکره کننده وجود دارد، پرزيدنت باراک اوباما، رييس جمهوری آمريکا، نيز ابراز اميدواری کرد که تا حداکثر يکسال ديگر قرار داد صلح خاورميانه به امضاء برسد.

XS
SM
MD
LG