لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۱

رییس جمهوری پیشین اسراییل مجرم شناخته شد


رییس جمهوری پیشین اسراییل مجرم شناخته شد
رییس جمهوری پیشین اسراییل مجرم شناخته شد

دادگاهی در اسراییل موشه کاتساو رییس جمهوری پیشین این کشور را به اتهام تجاوز جنسی مجرم شناخته است. حکم سنگینی که برای یک سیاستمدار آن کشور بی سابقه بوده و می تواند به حبس طولانی وی بیانجامد.

به ادعای یک کارمند زن آقای کاتساو در دهه ۱۹۹۰ و زمانی که وزیر گردشگری بود، دو بار به او تجاوز کرده بود. موشه کاتساو در این دادگاه در ارتباط با جرایم جنسی دیگر و همچنین جلوگیری از اجرای عدالت نیز مجرم شناخته شد.

آقای کاتساو که ۶۵ سال دارد و متولد ایران است. وی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۷ رییس جمهوری اسراییل بود و در پی این اتهام ها مجبور به کناره گیری شد. وکیل رییس جمهوری پیشین اسراییل هنگام خروج از دادگاه در تل آویو حکم را نهایی ندانست و آن را «توقفی در راه» نامید. اگر وکیل موشه کاتساو درباره این حکم درخواست فرجام کند پرونده به دیوان عالی اسراییل ارجاع خواهد شد.

میریام شلر مدیر یک مرکز حمایت از زنان در این باره گفته است «این روز مهمی است و با پیامی مهم به کسانی که قربانیان تجاوز مقام های بلند پایه بوده اند مبنی بر این که آنان می توانند شکایت کنند و از دادگاه انتظار اجرای عدالت را داشته باشند.»

موشه نگبی یک از تحلیل گران مسائل قانونی نیز گفته است «مجازات تجاوز در اسراییل ۱۶ سال حبس است و از آن جا که کاتساو به تخلفات جنسی دیگری نیز محکوم شده حبس او بسیار طولانی خواهد بود.»

XS
SM
MD
LG