لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۹

افشا اسناد همکاری امنیتی اسراییل و فلسطینیان


افشا اسناد همکاری امنیتی اسراییل و فلسطینیان

شبکه خبری الجزیره شامگاه سه شنبه با انتشار اسنادی از همکاری گسترده میان سرویس های امنیتی اسراییل و تشکیلات خود گردان فلسطینی از جمله طرح بریتانیا برای کمک به سرکوب گروه حماس پرده برداشت.

این اسناد به گفتگوی مقام های ارشد سابق فلسطینی و اسراییلی در سال ۲۰۰۵ استناد می کند که طرفین در باره ترور «حسن الماذون» یک مقام ارشد وابسته به جناح مسلح جنبش فتح به رهبری محمود عباس و اعضای تیپ شهدای الاقصی مذاکره کرده اند. در این اسناد به نقل از ناصر یوسف، وزیر کشور سابق تشکیلات خود گردان فلسطینی گفته شده در این باره دستور لازم صادر شده است. ماذون در جریان یک بمب گذاری از سوی اسراییل کشته شد.

اسناد همچنین شامل طرحی است که گفته می شود سرویس اطلاعاتی بریتانیا در سال ۲۰۰۴ به تشکیلات خود گردان فلسطینی ارائه کرده است. به گزارش روزنامه گاردین، این طرح سپس به یک برنامه امنیتی برای دولت عباس تبدیل شد. گفته می شود این طرح بازداشت موقت افسران ارشد متعلق به حماس، جهاد اسلامی و دیگر گروه های فلسطینی را به منظور تضعیف آنها توصیه می کند.

الجزیره، از روز یکشنبه اسنادی را در باره مذاکره اسراییل و فلسطینیان منتشر کرده و می گوید بر اساس این اسناد دولت فلسطینی امتیازهای گسترده ای به اسراییل پیشنهاد کرده ، در حالی که در مقابل امتیاز چشمگیری نگرفته است.

این در حالی است که محمود عباس گزارش های الجزیره را سریال های تلویزیونی نامیده و روز سه شنبه به صدها نفر از طرفدارانش در رام اله ، در کرانه غربی، گفت«در مورد حقوق فلسطینیان مصالحه نخواهم کرد.»

صاعب عریقات مذاکره کننده ارشد فلسطینی روز سه شنبه بار دیگر شبکه الجزیره را به شرکت در یک برنامه از پیش طراحی شده برای بی اعتباری و تضعیف دولت فلسطینی متهم ساخت.

روز دوشنبه، یاسر عبده ربه دستیار ارشد محمود عباس گفت« امیر قطر برای برای راه انداختن یک برنامه سیاسی علیه رهبری فلسطینی در کرانه غربی چراغ سبز داده است.» قطر روابط نزدیکی با حماس دارد.

XS
SM
MD
LG