لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۱

بررسی افراط گرایی اسلامی جامعه آمریکا در مجلس نمایندگان


یکی از کمیته های مجلس نمایندگان آمریکا در هفته جاری جلسه پرسش و پاسخی را در باره دلایل گرایش به افراط گرایی در میان مسلمانان آمریکا برگزار می کند.
پیتر کینگ رییس کمیته امنیت ملی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید«من موظف هستم تا تحقیق کاملی در مورد آن چه یک تهدید واقعی تروریستی از سوی عوامل مشخصی در جامعه مسلمانان آمریکا وجود دارد، انجام دهم.»
دیدگاه پیتر کینگ نماینده جمهوریخواه ایالت نیویورک مخالفان و موافقان بسیاری دارد. مخالفان با استناد به قرآن می گویند، کافران را بکشید! اما عده ای هم از آقای کینگ حمایت می کنند. در این میان ریچارد لازنیک یکی از حامیان بررسی مسئله افراط گرایی می گوید« ما به همه افراد با هر نوع باوری می گوییم، اگر شما به شیوه آمریکایی، به دولت و به سیستم قضایی ما باور ندارید، به ایالات متحده هم تعلق ندارید.»
تعداد مسلمانانی که در آمریکا زندگی می کنند، حدود ۷ میلیون نفر تخمین زده می شود که در همه سطوح فعالیت می کنند. از جمله کیت اِلیسون نماینده مجلس که قرار است روز پنجشنبه در برابر کمیته امنیت ملی شهادت دهد. پیتر کینگ رییس این کمیته مجلس در سایت اینترنتی خود مطلبی را از شبکه تلویزیونی سی ان ان گنجانده که اشاره ای جنجال برانگیز درباره میزان افراط گرایی مسلمانان در جامعه آمریکا دارد. آقای کینگ در این کلیپ می گوید« در سال ۲۰۰۴ گفتم که ۸۰ درصد مساجد آمریکا توسط افراط گرایان کنترل می شود. این حرف بر اساس شهادت شیخ قبّانی در جلسه وزارت خارجه در سال ۲۰۰۰ بود. امروز نمی دانم که این میزان بیشتر و یا کمتر شده است.»
ظهیر عودَین، مدیر عامل انجمن اسلامی رهبری نیویورک یکی از شرکت کنندگان در مراسم عبادت در مسجد ال عبیدین بروکلین است که رقم ۸۰ درصد را افسانه می داند« چند مسجد تحت کنترل افراط گرایان می تواند وجود داشته باشد که در آن صورت نیز دستکم ما از آنها بی خبریم. اگر پیتر کینگ چنین اطلاعی دارد باید در مورد آن مساجد مشخص حرف بزند.»
آقای عودَین می گوید تنها ۵ درصد از حوادث تروریستی در داخل آمریکا از سوی مسلمانان سازماندهی شده که سازمان او آنها را محکوم می کند. وی می افزاید پژوهش هایی که در اخیرا از سوی دانشگاه دوک صورت گرفته ،نشان دهنده آن است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون، مقام های آمریکایی ۴۸ مورد از ۱۲۰ طرح تروریستی توسط مسلمانان را کشف کرده اند که باید قدرشناس اطلاعاتی باشند که جامعه مسلمان به آنان داده است.
روز یکشنبه جمعی از کلیمیان و مسیحیان نیز در میدان تایمز نیویورک به مسلمانان پیوستند تا مخالفت خود را با تصمیم پیتر کینگ، رییس کمیته امنیت ملّی مجلس نمایندگان در مورد برگزاری این جلسه اعلام کنند.

XS
SM
MD
LG