لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۹

مرسی: فیلم ضد اسلامی اذهان را از مشکلات واقعی دور می کند


محمد مرسی، رئیس جمهوری مصر، امروز جمعه فیلمی را که موجب شعله ور شدن آتش خشم و اعتراض در نقاط مختلف خاورمیانه شده است ، به عنوان تهاجمی علیه اسلام و منحرف کننده اذهان از مشکلات واقعی در خاورمیانه دانست و آن را تقبیح و محکوم کرد.

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از رم، اظهارات آقای مرسی در جریان دیدارش از پایتخت ایتالیا را نقل می کند که گفت «ما نمی توانیم این نوع تهاجم و تلاش برای پاشیدن بذر اختلاف را تحمل کنیم. از این اقدامات غیر مسئولانه نتیجه ای خوب به بار نمی آید و اذهان را از مشکلاتی واقعی، نظیر جنگ در سوریه، سرنوشت فلسطینی ها و بی ثباتی در خاورمیانه منحرف می کند».

رئیس جمهوری اسلامگرای مصر به خبرنگاران گفت «مردم مصر با هرگونه اقدام برای توهین به پیامبر اسلام مخالفند و چنین تلاش هائی را رد می کنند. در واقع همه چنین اقداماتی را رد می کنند. پرزیدنت اوباما به من گفت آمریکا هم چنین اقداماتی را رد کرده است».

مرسی که صحبت هایش با وقوع زدوخوردهائی جدید میان پلیس و معترضین در مقابل سفارت آمریکا در قاهره در تظاهرات علیه فیلم همزمان شده بود ، همچنین خشونت های مرگباری را که در روزهای اخیر در گرفته است، مردود دانست.

وی گفت «ماکشتار مردم بی گناه و یا حمله به سفارتخانه ها را نمی پذیریم. تمامی دولت ها موظفند از ماموریت های دیپلماتیک دفاع کنند. ما با حداکثر عزم و اراده خود هرگونه تهاجمی را رد می کنیم».

اعتراض به انتشار چکیده ای تبلیغاتی از یک فیلم ضد اسلامی در یوتیوب، نخست روز سه شنبه در مصر ، و سپس در لیبی رخ داد، و کنسولگری آمریکا در بنغازی با حمله اوباشی مسلح روبرو شد که در جریان آن سفیر آمریکا و سه آمریکائی دیگر کشته شدند. اعتراض ها از آن پس به نقاط مختلف در شمال آفریقا و خاورمیانه کشیده شد .

تحلیلگران می گویند مرسی در چند روز اخیر مجبور به اعمال سیاستی ظریف و راه رفتن روی طناب شده است. از یک طرف نمی خواهد مردم مصر او را بیش از حد طرفدار آمریکا ببینند، و از طرف دیگر علاقمند به حفظ میلیارد ها دلار کمک و سرمایه گذاری های جاری غرب است.

مرسی امروز گفت «مسیر حرکت مردم مصر مسیری جهانی است . آنها درها را به روی شرق و غرب باز کرده اند. تمامی درها باز است». و بعد افزود «اسلام به ادیان دیگر احترام می گذارد. حمایت از آزادی و احترام به حقوق بشر را مد نظر دارد. این همان حرفی است که قرآن می زند».

رئیس جمهوری مصر همچنین بر اهمیت مناسبات تجاری با ایتالیا تاکید گذاشت و از شرکت های ایتالیائی برای ترک نکردن مصر در جریان انقلاب قدردانی کرد.

در جریان دیدار وی از رم، مقامات مصری و ایتالیائی هفت موافقتنامه امضا می کنند، که موافقتنامه های راجع به همکاری های اقتصادی دوجانبه ، و مشارکت در امور گردشگری، و کسب و کارهای کوچک، از جمله آنهاست.

مرسی پس از سفر به بروکسل برای گفتگو با رهبران اروپائی در نخستین سفرش به اروپا پس از احراز مقام ریاست جمهوری در ماه ژوئن، وارد رم شد.

مرسی، پیشتر از عربستان سعودی و ایران دیدن کرده بود.
XS
SM
MD
LG