لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۶

متحدان به رهبری آمریکا کار خلافت را تمام می کنند


پیکارجویان داعش در پایان راه همان قدر بی رحم اند که در آغاز خلافت خودخوانده شان بودند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، داعش که با اعدام های خوفناک در ملاء عام، گردن زدن غربی ها، کشتن همجنسگرایان سوری و عراقی و بردگی زنان ایزدی توجه جهانی را به خود جلب کرد، ادعا داشت که خلافت اش جایگاهی چون خلافت عباسی با دو قرن سابقه در قرون وسطی خواهد داشت.

عمر خلافت داعش در کمتر از نیم دهه به پایان رسید. ستیزه جویان داعش در تلاش برای حفظ آخرین استحکامات شان در شرق سوریه، با زیر پا گذاشتن قوانین جنگ، حاضر به قربانی کردن غیرنظامیان و استفاده از زنان و کودکان به عنوان سپر انسانی اند؛ غیرنظامیانی که تقریبا بیشترشان همسران و بستگان خودشان هستند.

داعش زمانی ۸۸ هزار کیلومتر مربع از سرزمین هایی را در سوریه و عراق در اختیار داشت و حکومت قرون وسطایی اش را بر نزدیک به هشت میلیون نفر حاکم کرده بود. این گروه در اوج قدرتنمایی اش میلیاردها دلار از فروش نفت، قاچاق، دزدی و آدم ربایی به دست آورد.

تبلیغاتچی های داعش برای مشروعیت بخشیدن به خلافت دروغین شان به ضرب سکه و افتتاح مدارس محلی برای آموزش کودکان شان پرداختند.

مقام های آمریکا و اروپا از عقب نشاندن خلافت داعش به عنوان نمونه ای از مداخله موفقیت آمیز غرب نام می برند. ایالات متحده ابتدا در دوره باراک اوباما و بعد دولت دونالد ترامپ کردها و دیگر متحدان را آموزش داد، مجهز کرد و مشاوره داد.

نیروهای زمینی آمریکا هرگز بیش از ۲۵۰۰ نفر نبود، اما استراتژی شکل دادن به نیروهای نیابتی و حمایت هوایی از آن ها بهتر از تصور جواب داد. به گفته مقام های آمریکایی این استراتژی به الگویی برای ماموریت های ضد تروریسم آمریکا بدل شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG