لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۱

داعش روستای «آخرالزمانی» را در سوریه از دست داد


پرزیدنت دونالد ترامپ به همراه بانوی اول ملانیا واشنگتن را به مقصد ژاپن ترک کردند. 
پرزیدنت دونالد ترامپ به همراه بانوی اول ملانیا واشنگتن را به مقصد ژاپن ترک کردند. 

مقاله ای از نیک رابینز ارلی در هافینگتون پست

پس از این که شورشیان سوری شبه نظامیان داعش را از روستای «دابق» در شمال سوریه به بیرون راندند داعشی ها سر در گم مانده اند که توضیح دهند چطور دنیا به پایان نرسیده است.

«دابق» پیش از جنگ چند هزار سکنه بیشتر نداشت و اهمیت استراتژیک اندکی دارد. اما در پیشگویی های مذهبی این روستا جایگاه ویژه ای در ایدئولوژی داعش دارد.

دابق جایی است که سپاه مسلمانان نیروهای صلیبی را پیش از فتح قسطنطنیه و به پایان رسیدن جهان در نبردی وسیع شکست می دهند. داعش پس از فتح این روستا در سال ۲۰۱۴ به ترویج این روایت می پرداخت. از همین رو بخشی از ویدیوهای سر بریدن گروگان های خارجی در این روستا تهیه می شد.

حال تصویر ورود شورشیان مورد حمایت ترکیه به این روستا و فرار داعشی ها با روایات تبلیغ شده سازگاری ندارد.

داعش در بولتن خبری اش سعی کرد از اهمیت شکست در دابق بکاهد و نوشت آن چه اخیرا اتفاق افتاد آن نبرد وعده داده شده نبود زیرا زمان آن هنوز فرا نرسیده است. اما داعش در تبلیغات سال ۲۰۱۴ ذکر می کرد که نبرد نهایی بسیار نزدیک است و به زودی فرا می رسد.

داعش با تبلیغ چهره یک نیروی فاتح بسیاری را به خود جذب کرد اما با این شکست ها و با آغاز حمله به موصل با مشکلاتی جدی روبرو است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG