لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۱

سخنگوی کشته شده داعش کیست؟


دو سال پیش ایالات متحده آمریکا برای سر ابومحمد العدنانی، طراح اصلی پروپاگاندا و استراتژیست گروه موسوم به "دولت اسلامی" پاداش تعیین کرد.

در ماه سپتامبر ۲۰۱۴ پس از آن که دولت اوباما ائتلافی نظامی را برای انجام حملات هوایی علیه داعش تشکیل داد، عدنانی سرسختانه آن را به چالش کشید و اوباما را "آلت دست یهودیان" دانست و گفت: "این است تمام توانایی تو؟ آمریکا و متحدانش از کشورهای صلیبی و کافر نمی توانند متحد شوند؟" عدنانی سپس اوباما را "احمق تر از بوش" توصیف کرد.

آمریکا در نهایت این مرد را که یکی از قهارترین افراد تحت تعقیب در فهرست تروریسم این کشور بود از پا در آورد و روز سه شنبه آن را اعلام کرد. داعش نیز در بیانیه ای عدنانی را "شهید" خواند و با بیان این که او حین "نظارت بر عملیات نظامی در حلب" کشته شد، گفت که "پس از فداکاری و دفاع در مقابل کفر، ابومحمد العدنانی الشامی مانند شیر رفت تا به کاروان رهبران شهید و قهرمانان جهاد بپیوندد."

ساعاتی بعد یک مقام وزارت دفاع ایالات متحده در شهر واشنگتن در بیانیه ای مرگ ابو محمد العدنانی را تایید کرد. مرگ عدنانی بزرگترین ضربه به رهبری داعش از زمان آغاز حملات آن گروه افراطی در خاور میانه است.

ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، یک روحانی و عالم اسلامی است. عدنانی مسئول عملیاتی او در داخل و خارج قلمرو خلافت خودخوانده آن گروه به شمار می رفت.

نشریه نیویورکر به نقل از یک مقام دولتی آمریکا نوشت، عدنانی پس از بغدادی، دومین چهره مرکزی داعش است و "او برای طراحی نظامی و فعالیت های تبلیغاتی نقش محوری دارد. او صدای داعش و همان کسی است که از تمامی حملات دهشتناک داعش در عراق و سوریه و جهان دفاع کرده است. اگر خبر صحت داشته باشد، ضربه بزرگی برایشان است."

عدنانی با انتشار ویدئوی گردن زدن گروگان های غربی توسط پیکارجویان داعش و شلیک به مخالفان محلی در جریان اعدام های دسته جمعی معروف شد. روش های وحشیانه او برای جذب نیرو هزاران نفر خارجی را از پنج قاره جهان به این گروه کشاند.

نویسنده کتاب "داعش: درون ارتش ترور" عدنانی را یکی از انگشت شمار رهبران باقیمانده در میان بنیانگذاران داعش" توصیف کرده است. حسن حسن نویسنده این کتاب به نیویورکر گفت: "مرگ او به این معنی است که انتقال به لایه های دوم و سوم گروه شروع شده و این می تواند مسیر سازمان و عملکرد آن را تعیین کند." به گفته او "رهبرانی که در داخل گروه رشد کرده اند با دینامیک منطقه سازگارترند، بنابر این مرگ چنین رهبرانی می تواند حیات تازه ای به گروه بدهد."

عدنانی سی و چند ساله بود و از سال ۲۰۰۳ میلادی بنای دشمنی با آمریکا را گذاشت. نام واقعی او "طه صبحی فلاحه" بود، اما در زمان حیاتش از چندین اسم دیگر استفاده کرد.

ابو محمد العدنانی یکی از اولین خارجی هایی بود که ائتلاف آمریکا در عراق را هدف قرار داد. او در عراق به القاعده نزدیک بود و در آمریکا از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۰ برای پنج سال در بازداشت بود.

او سپس به سوریه بازگشت و عضوی از داعش شد. او همواره افراد مقیم کشورهای غربی را به ابتکار عمل در یافتن هدف و حمله به او تحریک می کرد. او گفته بود: "اگر گلوله و بمب ندارید، آمریکایی و فرانسوی کافر را پیدا کنید، سرش را با سنگ خرد کنید، با کارد قصابی اش کنید، با ماشین زیرش کنید، از بلندی پرتش کنید، یا خفه اش کنید."

گمان می شود که عدنانی، بطور مستقیم یا غیرمستقیم، در بمب گذاری ها و حملات تروریستی اخیر در اروپا و آمریکا، از جمله در حادثه تیراندازی مرگبار سان برناردینو در ایالت کالیفرنیا، دست داشت.

داعش گفته است "خون اعضایش راه جهاد را محکم تر و آنان را در انتقام مصمم تر می کند."

XS
SM
MD
LG