لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۰۲

سه مرد در نیویورک به اتهام توطئه برای حمایت از داعش بازداشت شدند


بازداشت ۳ مظنون به تروريسم در آمريکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:11 0:00

مقامات آمریکایی سه شهروند خارجی ساکن نیویورک را به اتهام توطئه برای پیوستن به گروه «دولت اسلامی» (داعش) در سوریه و ترور باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بازداشت کردند.

این سه مرد همچنین متهم به توطئه برای قتل ماموران پلیس و ماموران اف.بی.آی در ایالات متحده هستند.

به گفته مقام های آمریکایی هر سه متهم اقامت دائم در کشور آمریکا دارند. دو تن از آن ها تبعه کشور ازبکستان و یک تن تبعه کشور قزاقستان است. مقامات می گویند پس از مشاهده تبلیغات و اظهارات این سه نفر در شبکه های اجتماعی به آن ها مشکوک شد.

یک وکیل بازداشت شدگان روش های دولت را زیر سوال برد و گفت آمریکا باید روش های جایگزینی برای نزدیک شدن به مسلمانانی که ممکن است به سمت افراط گرایان کشیده شوند، پیدا کند.

ویلیام برتون رئیس پلیس شهر نیویورک در مورد نحوه دستگیری این افراد گفت: «دو تن از متهمان قصد سفر به سوریه داشتند. یکی از آن ها قبل از پرواز در فرودگاه این شهر بازداشت شد. یکی هم که قرار بود با پرواز دیگری سفر کند، در خانه اش بازداشت شد. نفر سوم به اتهام برنامه ریزی سفر این دو به سوریه و تامین هزینه های این سفر در ایالت فلوریدا بازداشت شد.»

مقامات فدرال گفتند آخرور سعیداخمتوف، ۱۹ ساله، روز چهارشنبه در فرودگاه بین المللی جان اف. کندی در نیویورک بازداشت شد. او قصد داشت با یک پرواز به استانبول، در ترکیه برود.

متهم دیگر، عبدالرسول حسنوویچ جورابوف، ۲۴ ساله نیز بلیطی برای سفر به ترکیه در ماه آینده میلادی داشت. به گفته مقامات، او در منطقه بروکلین شهر نیویورک بازداشت شد.

به گفته مقامات، متهم سوم، ابرور حبیبوف، ۳۰ ساله، متهم است که به اقدامات سعیداخمتوف کمک کرده است. او در فلوریدا بازداشت شد.

در اوت ۲۰۱۴، عبدالرسول حسن اوویچ پیامی را در یک سایت داعش به زبان ازبکی نوشت و گفت که او اکنون در آمریکا است و پیشنهاد «شهید شدن» و قتل باراک اوباما را طرح کرد.

یک هفته بعد، پلیس فدرال آمریکا، اف.بی.آی دو بار با حسن اوویچ ملاقات کرد. به گفته مقامات، او به ماموران گفت که به برنامه داعش معتقد است و می خواهد به سوریه برود و «اگر خدا بخواهد» همراه داعش بجنگد.

مقام های شهر نیویورک می گویند تهدیدهای داعش باید جدی گرفته شود و تنها با هشیاری می توان در مقابل حمله های پیکارجویان آماده بود و توانایی مبارزه با تروریسم را تقویت کرد.

XS
SM
MD
LG