لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۲

داعش شکست خورد اما در سال آینده میلادی همچنان تهدیدی برای جهان است


یک پلیس ترکیه بعد از حمله سال گذشته داعش به فرودگاه استانبول.
یک پلیس ترکیه بعد از حمله سال گذشته داعش به فرودگاه استانبول.

باینکه هرچه از سال ۲۰۱۷ گذشت، دولت خودخوانده خلافت اسلامی یا داعش، کوچکتر شد، اما تحلیلگران می گویند حتی باقیمانده این گروه، به عنوان تهدیدی در سال ۲۰۱۸ برای جهان باقی خواهد ماند.

ان بی سی در گزارشی نوشت: دولت خودخوانده خلافت اسلامی یا داعش سال ۲۰۱۷ را در آشفتگی و پریشانی گذراند.

اما یک سال پس از آن که نیروهای تحت حمایت ایالات متحده شبه نظامیان داعش را از مراکز قدرتشان در عراق و سوریه بیرون راندند، هنوز این گروه تا شکست کامل بسیار فاصله دارد.

تحلیلگران هشدار می دهند که که داعش مشغول عقب نشینی به جائی است که برخی «خلافت مجازی» می خوانند و از آنجا تلاش می کنند تروریست های خود را تشویق به عملیلت جداگانه در غرب کنند، تا همچنان مطرح بمانند.

داعش به یک گربه محاصره شده می ماند که بی حساب و وحشیانه حمله می کند تا خودش را نجات دهد.

«پیتر وینسنت» یک متخصص ضدتروریسم و مامور پیشین وزارت امنیت داخلی آمریکا می گوید: «هنوز مانده تا جنگ پایان یابد و اگر هم پایان یابد، هنوز سالها از آن باقی است و بسیاری دیگر از غیرنظامیان جان خود را از دست خواهند داد.»

در سال ۲۰۱۷ نیروهای نظامی عراق با حمایت ائتلاف ضد داعش به رهبری ایالات متحده آمریکا شهر موصل را در عراق و شهر رقه را را در سوریه از اشغال داعش بیرون آوردند اما داعش یک گروه شورشی بوده که توانسته خود را به صورت شبه دولت درآورد. بنابراین هنوز از بین نرفته و ممکن است در دوران پس از داعش ، به صورت پیشین بازگردد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG