لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

درک ضعیف نیروهای تازه جذب شده داعش از اسلام


خلاصه مقاله ایا بتراوی، پیزلی دادز و لوری هینانت در روزنامه ایندپندنت

در فرم های استخدامی جهادی از داوطلبان پرسیده می شود در مقیاس یک تا سه دانش شان درباره اسلام را تعیین کنند. متقاضیان داعش که منطقه تمرکزشان در مرز سوریه و ترکیه است به شکل قابل توجهی نادان هستند.

این گروه افراطی امیدی بهترین از این نمی توانست داشته باشد.

در اوج تلاش های داعش برای جذب سیاهی لشکر طی سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴، نیروهای جذب شده افرادی از جمله فرانسوی های مشتری دائم مشروب فروشی ها، اروپایی های اخیرا تغییر دین داده ی همجنسگرا، و دو بریتانیایی بودند که کتاب های "قرآن برای کندذهن ها" و "اسلام برای کندذهن ها: را برای آماده شدن برای جهاد از وبسایت آمازون سفارش داده بودند.

بر مبنای شهادت ها در دادگاه و مصاحبه های انجام شده توسط آسوشیتدپرس، روند استخدام آن ها زمانی تکمیل می شد که افراد جذب شده در خانه های امن گردهم می آمدند و یک رشته امامان داعشی برای تعلیم دینی آن ها حضور پیدا می کردند.

یکی از نیروهای جذب شده ۳۲ ساله می گوید: "وقتی شروع کردند به این که از من سوال هایی مثل این بپرسند که وقتی کشته شدی ما باید به چه کسی خبر بدهیم؟ فهمیدم در جای اشتباهی هستم." او گفت فکر می کرد به گروهی می پیوندد که با بشار اسد می جنگد و به سوری های کمک می کند، نه داعش.

بر مبنای هزاران سند فاش شده از فرم های استخدامی داعش، کمی بیش از ۳ هزار نفر درکی از شریعت و حدیث داشتند.

این اسناد که توسط وبسایت «زمان الوصل»، یکی از وبسایت های اپوزیسیون در سوریه، منتشر شده و در اختیار آسوشیتدپرس گذاشته شده است، نشان می دهد که ۷۰ درصد از استخدام شدگان فهمی ابتدایی از شریعت، ۲۴ درصد درکی نسبی، و تنها پنج درصد از نیروهای جذب شده درک بسیار خوبی از اسلام داشتند. در میان هزاران نفر فقط پنج نفر قرآن را حفظ بودند.

پرسش مطرح درباره جذب نیروی داعش در اروپا و آمریکا این است: آیا افرادی که درک بهتری از اسلام دارند بیشتر در معرض افراط گرایی هستند یا آن هایی که درکی ابتدایی از این دین دارند؟

اسناد فاش شده تایید می کند که نیروهای بی اطلاع از مفاهیم اسلامی راحت تر روایت افراطی داعش از اسلام را می پذیرند.

بررسی اسناد داعش نشان می دهد که حدود ۴۰۳۰ نفر نیروی جذب شده خارجی، در دوره ای که داعش در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ در حال گسترش مناطق تحت کنترل اش در عراق و سوریه بود، وارد خاک سوریه شده بودند. در آن زمان سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا نیروهای داعش در عراق و سوریه را بین ۲۰ هزار تا ۳۱ هزار و پانصد تخمین زده بود.

در میان اسناد، فرم های استخدامی ۹ تن از ۱۰ جوان ساکن شهر استراسبورگ در فرانسه بود که همه توسط فردی به نام مراد فارس جذب شده بودند. کریم محمد عقاد، یکی از این افراد، مشروب خوری هایش با فارس در آلمان را به یاد می آورد. او به بازجویان گفت جذب کنندگان با «زبانی چرب و نرم» آن ها را مجاب می کردند.

کریم محمد عقاد اواخر سال ۲۰۱۳ با برادر و دوستانش به سوریه رفت. طی چند ماه دو تن از آن ها کشته شدند. هفت تن از آن ها در بازگشت به فرانسه دستگیر شدند. فواد، برادر ۲۳ ساله کریم محمد عقاد، به پاریس رفت و یکی از سه حمله کننده در اقدام تروریستی ۱۳ نوامبر بود که به مرگ ۱۳۰ تن منجر شد.

کریم محمد عقاد به دادگاه گفت: "اعتقادات مذهبی من هیچ ربطی به رفتن من به سوریه نداشت. از اسلام برای به دام انداختن من مثل یک گرگ استفاده کردند."

اسناد داعش نشان می دهد که کریم و برادرش فواد در میان گروه استراسبورگ بودند که در فرم های استخدامی اطلاعات شان از شریعت ابتدایی عنوان شده بود.

کریم محمد عقاد به دادگاه گفت او در الجزایر احساس یک مهاجر و در فرانسه حس «یک عرب کثیف» را داشت. او می گوید چند ماه پس از رفتن به سوریه، داعش را ترک کرد زیرا با او مثل یک «مرتد» برخورد می کردند.

وقتی قاضی دادگاه کریم محمد عقاد که کارگر پمپ بنزین بود را درباره اعتقادات مذهبی اش تحت فشار گذاشت، او مرتب تکرار می کرد: "من اطلاعی برای پاسخ دادن به این پرسش ندارم."

پرونده دادگاه محمد احمد و یوسف سرور، دوستان قدیمی شهر بیرمنگهام در بریتانیا، آشکار کرد که این دو جوان ۲۲ ساله برای آمادگی سفر به سوریه برای پیوستن به افراطیون کتاب "قرآن برای کندذهن ها" و "اسلام برای کندذهن ها" را سفارش داده بودند. آن ها در بازگشت به بریتانیا دستگیر و سال ۲۰۱۴ به اتهامات تروریستی محکوم شدند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.
XS
SM
MD
LG