لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۷

چرا دولت خود خوانده اسلامی بایکوت رسانه‌ای شد؟


زمانی که گروه خودخوانده "دولت اسلامی"در تابستان گذشته بخش‌های وسیعی از عراق را تصرف کرد، رویدادها توسط حساب کاربری توییتر وابسته به این گروه گزارش شدند.

روزنامه‌نگاران توییت‌های آن‌ها را بازنشر کرده و بسیاری درباره استراتژی رسانه‌ای خیره‌کننده‌ای که آن‌ها برای تبلیغ موفقیت خود به کار گرفته‌اند، مقاله نوشتند.

"دولت اسلامی" جدید و رمزآلود بود و حساب‌های کاربری آن‌ها نیز دنبال‌کنندگان بسیاری را به خود جلب کرد.

بر مبنای زبان و منابعی که اکانت‌های توییتر "دولت اسلامی" استفاده می‌کردند، روشن شد که استفاده‌کنندگان از آن به انگلیسی مسلط و با فرهنگ غربی آشنا هستند.

زمانی که رابین ویلیامز هنرپیشه معروف درگذشت، حساب‌های توییتر دولت اسلامی توییت‌هایی درباره فیلم‌های وی منتشر کردند. این حساب‌های کاربری همچنین عکس‌هایی را از اعضای «دولت اسلامی» در حال خوردن نوتلا [نوعی شکلات صبحانه غربی] توییت کردند. بسیاری از مردم در توییتر، و حتی روزنامه‌نگاران حرفه‌ای جوان‌تر، چنین موضوعی را قابل توجه یافتند.

توجه فضای مجازی به «دولت اسلامی» نباید مایه شگفتی باشد. روش سربازگیری آن در فضای آن‌لاین، بسیاری از جنگجویان جوان را به سمت «دولت اسلامی» جلب کرد. بسیاری از آن‌ها شهروند اروپا و کشورهای خاورمیانه‌ و حاشیه خلیج فارس بودند. آن‌چه آنان را به سوی دولت اسلامی جلب کرد، در مورد هر کدام از افراد متفاوت است ولی وجه مشترکی که در اظهارات آنان نیز به چشم می‌خورد، این است که آنان در جستجوی هویت هستند.

اما روش خشونت‌باری که "دولت اسلامی" در پیش گرفته است، به خصوص اعدام جمعی سربازان عراقی، سر بریدن روزنامه‌نگاران آمریکایی و بریتانیایی و داستان‌های منتشره درباره تجاوز به ایزدی‌ها، به‌سرعت نشان داد که آن‌ها چه کسانی هستند. افرادی که در ابتدا فریفته گروه جدید شده بودند، از عملکرد آنان وحشت‌زده شدند.

زمانی که گروه "دولت اسلامی" استیون ساتلوف را سر برید، بسیاری از جوانان در توییتر تصمیم گرفتند که ویدیو یا عکس‌های آن‌را در توییتر بازنشر نکنند. بسیاری نیز دعوت به بایکوت رسانه‌ای این گروه کردند. آن‌ها عکس‌های دیگری از ساتلوف و جیمز فولی را برای گرامی‌داشت یاد آنان منتشر کردند. آن‌ها می‌خواستند مردم ساتلوف و فولی را به عنوان انسان‌ در نظر داشته باشند، نه به صورت خاطره یک قربانی در لباس نارنجی پیش از مرگ.

استراتژی رسانه‌ای "دولت اسلامی"، زمانی که آن‌ها بخش‌هایی از عراق را تصرف کردند، به دلیل سرعت و گستردگی پخش پیام‌های‌شان مورد تحسین قرار گرفت، اما زمانی که مردم با عملکرد آنان آشنا شدند، استراتژی رسانه‌ای دولت اسلامی از چشم‌ها افتاد و تحریم این گروه طرفداران بیشتری یافت.

XS
SM
MD
LG