لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

با هدایت داعش برای توطئه خنثی شده در استرالیا مواد منفجره فرستاده شد


مقامات در استرالیا می گویند رهبران داعش در سوریه شخصا ارسال مواد منفجره پیشرفته نظامی از ترکیه به استرالیا را در یکی از پیچیده ترین توطئه ها در خاک استرالیا هدایت می کردند.

فاکس نیوز در گزارشی نوشت، داعش در این طرح توطئه قصد استفاده از یک مرد استرالیایی غیر مظنون برای بردن بمب در چمدان به هواپیما در فرودگاه سیدنی را داشت.

مایکل فلان، معاون رییس پلیس فدرال استرالیا، می گوید قرار بود بمب در پوشش یک چرخ گوشت به داخل هواپیما برده شود.

«خالد خیاط» و «محمود خیاط» در ساعات پایانی پنج شنبه به توطئه برای منفجر کردن هواپیمای خطوط هوایی اتحاد در روز پانزدهم ژوییه متهم شدند.

یک فرمانده داعش در سوریه به این دو نفر دستور ساخت یک «بمب دست ساز با کارآیی کامل» را داده و از طریق محموله های بار از ترکیه مواد منفجره را برای آن ها در استرالیا فرستاده بود.

مایکل فلان می گوید: «تصور ما است که فردی که قرار بود چمدان را به داخل هواپیما ببرد هیچ تصوری نداشت که بمب دست سازی را دارد حمل می کند».

هر چند پلیس استرالیا هنوز در حال گردآوری جزییات است، اما به باور مقامات یکی از دو متهم فرودگاه را پیش از پرواز با چمدان ترک کرد و برادر غیر مظنون بدون چمدان سوار هواپیما شد. او هنوز به استرالیا برنگشته است.

پلیس فدرال استرالیا می گوید بمب دست ساز در چمدان هرگز از کنترل امنیتی فرودگاه عبور داده نشد.

به گفته مقامات در استرالیا یکی از دو متهم در این توطئه توسط بردارش به داعش معرفی شده بود. تماس ها میان یکی از متهمین و داعش از ماه آوریل شروع شده بود.

این بمب دست ساز در صورت انتقال به داخل هواپیما حتی در بخش بار مانند یک نارنجک بزرگ عمل کرده و حفره ای در بدنه هواپیما ایجاد می کرد.

خطوط هوایی اتحاد می گوید با بازجویان استرالیایی همکاری نزدیکی دارد.

تروریست های مسول این توطئه همچنین قصد ساختن وسیله ای را داشتند که پس از انفجار گاز سمی سولفید هیدروژن را در یک مکان حمل و نقل عمومی پخش می کرد. مقامات می گویند مواد شیمیایی را چند روز پیش کشف کردند ولی ساخت وسیله انفجاری هنوز تکمیل نشده بود.

پلیس ابتدا چهار مرد را در ارتباط با این توطئه بازداشت کرد که از آن زمان تا کنون یک نفر آزاد شده و فرد دیگر بر مبنای قوانین ضد تروریستی بدون ایراد اتهام در بازداشت مانده است.

متهمین پرونده احتمال دارد با حکم حبس ابد روبرو شوند.

استرالیا از متحدان سرسخت آمریکا بوده و به افغانستان و عراق نیرو فرستاده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG