لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

تجارت تاراج داعش | جایزه پلیس فدرال آمریکا برای کشف عتیقه غارت شده از سوریه


پالمیرا از مکان هایی بود که توسط داعش تخریب و غارت شد
پالمیرا از مکان هایی بود که توسط داعش تخریب و غارت شد

خلاصه گزارشی از بنو فاکون، گئورگی کانتچِو و الیستر مک دانالد در روزنامه وال استریت جورنال

دلالان اشیاء عتیقه غارت شده توسط داعش در سوریه و عراق توضیح می دهند که شبکه قاچاق چگونه کار می کند.

جریان ارسال عتیقه ها از سوریه و عراق به دست کلکسیون داران غربی بستگی به افرادی مانند محمد حاج الحسن دارد. الحسن کارشناس باستان شناسی سوری می گوید تجارت اشیاء عتیقه را از سال ۲۰۱۵ وقتی داعش با او تماس گرفت آغاز کرد.

یک مقام امنیتی فرانسوی می گوید: «داعش برای جبران کاهش درآمدهای نفتی خط قاچاق اشیاء عتیقه را زیر فشار فزاینده گذاشته است».

داعش از فروش این اشیاء عتیقه سالانه بین ده تا یکصد میلیون دلار درآمد داشته است.

ماه گذشته، یک تاجر عمده هنری در ایالات متحده مجبور شد به دولت آمریکا ۳ میلیون دلار جریمه بپردازد. او اشیاء عتیقه ای را که سال ۲۰۱۰ از عراق ربوده شده و به اوکلاهما سیتی قاچاق شده بود تحویل مقامات مسول داد.

الحسن ۲۸ ساله می گوید اخیرا دو انجیل عتیقه را به قیمت ۱۱ هزار و ۸۰۰ دلار به یک خریدار روس در ترکیه فروخت. روس ها سپس آن را در کامیون سبزیجات مخفی کرده و از ترکیه خارج کردند.

عمر الجمعه، تاجر هنری سوری، که با اسم مستعار محمد العلی خود را معرفی می کند از جمله افرادی است که در انتقال اشیاء قیمتی به غرب نقش داشته است.

او می گوید یک هزار دلار به زن چادری داده است تا یک مجسمه برنز دوره رومن را از مرز سوریه به داخل ترکیه عبور بدهد. این مجسمه از رقه بیرون آورده شده بود.

تاجران این اشیاء عتیقه می گویند داعش دارد تاریخ ما را نابود می کند، اما قاچاقچیان عاشق این آثار هستند زیرا می توانند از آن پول در بیاورند.

اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، برای هر گونه اطلاعاتی درباره اشیاء عتیقه غارت شده از سوریه و عراق که وارد ایالات متحده شده باشد پنج میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. تا کنون کسی در این باره مراجعه نکرده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG