لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۸

گردان زنان القاعده مردم سوریه را سرکوب می کند


پدیده جدیدی ماه گذشته در استان الرقه در سوریه ظهور کرد و آن شکل گیری گردان زنان مسلح «امارت اسلامی عراق و شام» بود. این گروه ایدئولوژی خود را از القاعده الهام گرفته است و با گروه های مخالف دیگر، از جمله شاخه دیگر القاعده به نام جبهه النصره در سوریه مبارزه می کند.

حلیم معتز، معلم بازنشسته و ساکن استان الرقه، گفت: «مردم الرقه به طور فزاینده ای ایدئولوژی امارت اسلامی عراق و شام ره - به ویژه بعد از تشکیل گردان زنان - رد می کنند».

«امارت اسلامی عراق و شام» در اواخر ماه ژانویه اعلام کرد که در را برای پیوستن زنان به گردان ویژه بانوان «امارت اسلامی عراق و شام» در سوریه باز کرده است و این گردان الخنساء و یا ام ریان نام گرفت که اسم رهبر آن است.

بنا به گزارش «سازمان دیدبان حقوق بشر در سوریه»، این خبر اندک زمانی پس از آن اعلام شد که اعضای «امارت اسلامی عراق و شام» ۴ بیانیه منتشر کردند که در آن بر ساکنان مناطق تحت کنترل این گروه در استان الرقه قوانینی تحمیل کردند که شامل تهدیدهای آشکار برای مجازات متخلفان مشاهده می شد.

براساس اعلام این گروه دیدهبان، در بیانیه اول، رفت و آمد و تردد زنان محدود می شود و باید مقررات حجاب تحمیلی این گروه را رعایت کنند، در بیانیه دوم، موسیقی و تصاویر مردان و زنان در فروشگاه ها ممنوع می شود و براساس بیانیه سوم، فروش سیگار و قلیان ممنوع خواهد بود و در بیانیه چهارم همه مردان ملزم خواهند بود تا در مراسم نماز در مساجد شرکت کنند.

شبکه خبری تلویزیون ماهواره ای العربیه روز ٤ مارس بیانیه محمد الرقاوی، یکی از ساکنان الرقه را پخش کرد که می گفت الخنساء هفته گذشته به دو مدرسه دخترانه در استان حمله کرده بوده و ١٠ دختر ١٥ تا ١٧ ساله را بازداشت کرده و آن ها را به اتهام نقض «قوانین» پوشش زنان «امارت اسلامی عراق و شام» شلاق زده بوده است.

بنا به گزارش العربیه، «نشان دادن ابرو از زیر نقاب» و یا «بستن بیگودی» از جمله موارد نقض مقررات این گروه بوده است.

معتز گفت که زنان عضو «امارت اسلامی عراق و شام» را می توان در حالی در سطح شهر مشاهده کرد که «یا به صورت پیاده در مناطق تجاری شهر گشت می زنند و یا با وانت های سفید آغشته به گل که معمولاً اعضای امارت اسلامی عراق و شام سوار می شوند، گشت می زنند».

بنا به گزارش ها، زنان الخنساء عباهای سیاه رنگی به تن می کنند که فقط چشم هایشان نمایان است، آن ها زنان و دخترها را در بازارها تعقیب می کنند و افرادی را که نقاب و روسری ندارند و یا بدون همراهی مرد محافظ راه می روند، مجازات می کنند.

معتز گفت که شاهد سه مورد اجرای حکم شلاق بوده که اعضای گردان زنان به دخترهایی می زدند که براساس استانداردهای «امارت اسلامی عراق و شام» در ملاء عام نقاب و حجاب نداشتند.

معتز گفت: «مشاهده زنانی که عبای سیاه به تن دارند و سراسر بدن خود را زیر چادر پوشانده اند در این منطقه بسیار غیرمعمول و عجیب است. مسئله روسری به نوعی تعهد فردی و شخصی بانوان و دخترها است و نباید بر آن ها تحمیل شود، حتی با این که مردم الرقه مذهبی و دیندار هستند.»

وی افزود که الخنساء تحت فرماندهی یک زن تونسی تبار به نام ام ریان است که دو
خانم دیگر به نام های ام حمزه و ام مهاجر نیز به او کمک می کنند. این گردان در هتل الکرنک در شهر الرقه مستقر شده است.

«بین یک صخره و منطقه سخت»
معتز به الشرفه گفت: «مردم منطقه بین صخره و یک منطقه سخت قرار گرفته اند. اولی امارت اسلامی عراق و شام و اعمال اعضای آن است که هر روز شدیدتر و بدتر می شود، به ویژه بعد از ظهور گردان ویژه زنان. دومی وحشت و ترس از این است که اگر مقاومت (ساکنان منطقه) در برابر امارت اسلامی عراق و شام افزایش یابد، زنان و دختران الرقه هدف حمله های انتقال جویانه این گروه قرار بگیرند.»

او گفت: «بسیاری از اعضای امارت اسلامی عراق و شام دختران متاهل اهل الرقه هستند که وادار شده اند تا سلاح به دست بگیرند، بنا بر این برای ساکنان محلی سخت است که با گردان زنان مقابله کنند، چون احتمال دارد برخی از اعضای این گردان زنان و دختران منطقه باشند.»

معتز افزود که این گردان ابتدا متشکل از همسران، دختران و خواهران جهادگرایان خارجی بود که به امارت اسلامی عراق و شام پیوسته بودند. او افزود که بعدها دختران محلی منطقه به این گردان پیوستند که یا اعضای خانواده آن ها از طرف این گروه تحت فشار قرار گرفته بودند و یا پیشنهاد کمک نقدی را پذیرفته بودند و شرایط مالی بسیاری از مردم منطقه الرقه بسیار دشوار است.

معتز گفت: «از سویی دیگر بر اعضای محلیامارت اسلامی عراق و شام فشار اعمال می شود تا دختران فامیل و اقوام خود را به پیوستن به این گردان وادار کنند.» براساس ارزیابی معتز حدود ١٠٠ زن مسلح عضو این گردان هستند و در کارزارها شرکت می کنند.

«امارت اسلامی عراق و شام» در ماه ژانویه از طریق وب سایت شبکه های اجتماعی یک نوار ویدئویی توزیع کرد که در آن گروه های زنان عضو «امارت اسلامی عراق و شام» را در حالی نشان می داد که نقاب به چهره داشتند. دو زن در این نوار ویدئویی به آلمانی و فرانسه صحبت می کردند و بقیه عربی حرف می زدند.

سامی غیط، پژوهشگر مرکز مطالعات راهبردی و منطقه ای الشرق، گفت: «این ویدئو شاهد روشنی بر حضور زنان و فعالیت های آن ها در امارت اسلامی عراق و شام است و وجود زنانی با ملیت های مختلف فعال در این گروه را افشا می کند.»

او افزود که گروه های افراطی در سوریه، به ویژه «امارت اسلامی عراق و شام» برای جلب اعضای بیشتر از کشورهای عرب و اروپایی برای دستیابی به اهدافی که «جهاد» در سوریه می نامند، از این نوع ویدئوها استفاده می کنند.

او گفت که انتظار می رود تنش های بین ساکنان الرقه و عوامل امارت اسلامی عراق و شام افزایش یابد و «به همین دلیل است که این گروه سرکوب منسجم و سیستماتیک خود را افزایش داده است و بعضی از اعضای خود را وادار کرده تا به هدف اجتناب از مواجهه با مردم، با دختران طوائف محلی ازدواج کنند.»

تاکتیک القاعده
سرلشکر یحیی محمد علی، مقام بازنشسته ارتش مصر و تحلیلگر راهبردی، گفت که این اولین باری نیست که القاعده برای اعمال تروریستی خود از زنان استفاده کرده است.

المصدر نیوز گزارش داد که یک زن سعودی تبار به نام ام المقداد در ماه ژانویه در استان انبار عراق در حالی دستگیر شد که در مقام «امیر زنان» امارت اسلامی عراق و شام خدمت می کرد و زنان این استان را به عضویت این گروه درمی آورد.

علی افزود که در افغانستان گروه های افراطی طالبان برای جلب اعضای جوان از زنان سوء استفاده جنسی و ابزاری می کردند.

او گفت که بیشتر زنانی که عضو «امارت اسلامی عراق و شام» هستند یا سواد ندارند و یا «در فضایی بزرگ شده اند که پذیرای ایده های افراطی بوده اند و تحت تاثیر فتواهای این گروه ها قرار گرفته اند که فقط به تحقق اهداف آن ها کمک می کند».
XS
SM
MD
LG