لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۴

ايران و هند توافق کردند نيمی از بهای نفت به روپيه پرداخت شود


ايران و هند توافق کردند نيمی از بهای نفت به روپيه پرداخت شود
ايران و هند توافق کردند نيمی از بهای نفت به روپيه پرداخت شود

هيئت بازرگانی هند که در اواسط اسفندماه به ايران سفر کرده بود مذاکرات با مقام های ايران را ثمربخش خوانده است. هدف از اين سفر بررسی قراردادهايی عنوان شد که بر اساس آن بخشی از بهای نفت صادراتی ايران به هند با روپيه و يا کالا، پرداخت شود.

رييس هيئت بازرگانی ۸۰ نفره هند که ۵ روز در ايران به سر برده است گفتگو با مقام های جمهوری اسلامی را موفقيت آميز خواند و گفت مقام های ايران علاقه زيادی به خريد کالاهای هند، نشان دادند.

دانه های خوراکی و ساير اقلام غذايی، دارو و لوازم يدکی خودرو، از جمله اين کالا هاست.

هند در حالی که روابط خود با ايالات متحده را توسعه می دهد و ارتباط با اسراييل را که يکی از مهم ترين صادرکنندگان تسليحات به هند است حفظ می کند، تلاش دارد صادرات خود را به ايران، افزايش دهد. اقدامی که پرداخت بهای نفت وارداتی ايران به آن کشور را تسهيل می کند.

هند سالانه ۱۱ ميليارد دلار نفت از ايران خريداری می کند در حالی که صادرات فعلی آن به ايران فقط دو ميليارد و ۷٠٠ ميليون دلار است.

افزايش تحريم ها عليه ايران و توقف خدمات سويفت مانع از آن شده که هند بتواند بهای نفت ايران را به دلار يا يورو بپردازد، و اين مسأله دهلی نو را بر آن داشته که بخشی از بهای نفت را با کالای هندی بپردازد.

مقام های دو کشور توافق کرده اند تقريبا نيمی از بهای نفت به روپيه پرداخت شود و دولت جمهوری اسلامی ايران اين روپيه را صرف خريد کالا از هند خواهد کرد - قرارداد تجاری که در ۴ سال آينده بهای آن به ٢۵ ميليارد دلار خواهد رسيد.

دولت های غربی و گروه های طرفدار اسراييل، هند را متهم می کنند تلاش های بين المللی تحريم عليه ايران را به منظور متوقف کردن برنامه اتمی تهران، زير پا می گذارد. ولی هند که نفت خود را عمدتا از عربستان سعودی و ايران خريداری می کند اقدام اخير خود را در جهت منافع ملی خود می خواند.

XS
SM
MD
LG