لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۵

"شیخ آهنین" داستان زندگی قهرمان ایرانی WWF


حسین خسرو علی وزیری طرفداران زیادی در آمریکا داشت.
حسین خسرو علی وزیری طرفداران زیادی در آمریکا داشت.

شیخ آهنین یا Iron Sheik، داستان زندگی حسین خسرو علی وزیری کشتی گیر ایرانی است، یکی از قهرمانان مشهور WWF که در دهه هشتاد میلادی طرفداران زیادی در آمریکا داشت.

این مستند را دو برادر کانادایی ایرانی تبار به نام های جیان و پیج مگن تهیه کرده اند که زندگی پرفراز و نشیب این قهرمان ایرانی را از زوایای مختلفی به تصویر می کشد؛ از پیروزی و افتخار در اوج موفقیت تا شکست و ناکامی و سقوط به ورطه اعتیاد.

این برادران دو قلو که از کودکی علاقه زیادی به شیخ آهنین داشتند، این فیلم را با هزینه شخصی و با کمک های مالی دوستدارانش تولید کردند.

شیخ آهنین قهرمان ایرانی کشتی کچ
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

شیخ متولد تهران است و فعالیت های ورزشی خود را با کشتی آغاز کرد، دورانی که قهرمانانی چون غلامرضا تختی، عبدالله موحد و امامعلی حبیبی در صحنه حضور داشتند.

این کشتی گیر ایرانی در اوایل دهه هفتاد میلادی به آمریکا مهاجرت کرد و مدتی بعنوان مشاور فنی با فدراسیون کشتی این کشور همکاری داشت.

او پس از تأسیس WWF و یا فدراسیون جهانی کشتی که برگزار کننده رقابت های کشتی حرفه ای یا کشتی کچ است، به این مجموعه پیوست و در عرض مدت کوتاهی به یکی از شخصیت های جنجالی این رقابت ها تبدیل شد.

حضور شیخ در این مسابقات با گروگانگیری دیپلمات های آمریکایی در تهران همزمان بود. بحران ناشی از این واقعه و جو منفی که در آن روزها علیه ایران وجود داشت، شیخ را به یکی از شخصیت های منفور این رقابت ها تبدیل کرد. هرچند که برای بسیاری از ایرانیان مهاجر، شیخ آهنین نماد مقاوت و هویت ملی بود که در آن روزهای پرحادثه از سوی برخی از آمریکاییان به سخره گرفته می‌شد.

حضور شیخ با سبیلی پرپشت، عقالی بر سر همراه با پرچم سه رنگ ایران روی رینگ مسابقه، بازتاب گسترده ای در رسانه های آمریکا داشت و باعث افزایش حیرت انگیز تماشاگران تلویزیونی شد، به عقیده بسیاری از کارشناسان شیخ آهنین نقش مهمی در جهانی شدن رقابت های کشتی حرفه ای در دهه هشتاد میلادی داشت.

سال ها از آن روزها می گذرد و در حال حاضر حسین خسرو علی وزیری در ایالت جورجیا زندگی می‌کند.

او در این فیلم مستند صریح و بی پرده از مشکلات شخصی، زندگی خانوادگی، مرگ دلخراش دخترش، افسردگی و اعتیاد به مواد مخدر سخن می‌گوید، فصل تاریکی از زندگی مردی که در گذشته ای نه چندان دور یکی از مشهورترین قهرمانان کشتی کچ جهان بود.

شیخ با کمک جیان و پیچ مگن و همزمان با فیلمبرداری و تولید این مستند، به تدریج بر مشکلاتش غلبه کرد و وارد فصل تازه ای از زندگی خود شد.

این روزها او فعالیت های زیادی در شبکه های اجتماعی دارد و با شرکت در برنامه های هنری و تبلیغاتی با طرفدارانش ملاقات می‌کند.

شیخ آهنین در کنار خانواده زندگی آرامی دارد و همچنان یکی از شخصیت های محبوب دنیای تفریح و سرگرمی است.

XS
SM
MD
LG