لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۷

«واجا» نمادی از جنگ سایبری ایران با غرب


حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران
حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران

برگردان مقالۀ اسوشیتدپرس در تحلیل آغاز به کار تارنمای وزارت اطلاعات ایران.

وزارت اطلاعات ایران در تارنمای خود (واجا، مخفف وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی) که تازه فعال شده، انتشار مطالبی را با محتوای ضدآمریکایی آغاز کرده و مسائل اجتماعی این کشور را از قبیل تیراندازی، چاقی و اضافه وزن ، و تعداد زندانیان را به سخره می گیرد.

این تارنما بیانیه ای را منتشر نکرده که حاوی شرح اهدافش از انتشار این دست مطالب باشد، اما به نظر می رسد فعال شدن آن نمادی باشد از کوشش فزایندۀ جمهوری اسلامی برای قدرت نمایی و انتشار مطالبی برای مبارزه با انزوا در جامعۀ جهانی.

آیت الله خامنه ای تحریم های غرب و کوشش کشورهای غربی برای منزوی کردن ایران را جنگ علیه یک ملت خوانده است. در پی اعتراض های اخیر مردمی به گرانی سرسام آور، تورم، و کاهش شدید ارزش ریال، خطیب نماز جمعۀ تهران هفته گذشته بر ضرورت فداکاری به هنگام دشواری، تأکید کرد.

مئیر جاودان فر، تحلیلگر سیاسی مقیم اسرائیل، در گفتگو با اسوشیتدپرس می گوید که وزارت اطلاعات ایران با قصد برقراری ارتباط با جوانان و نمایش قدرت، فعالیت ضدآمریکایی خود را در گسترۀ اینترنت آغاز کرده است.

تارنمای وزارت اطلاعات از دید نرم افزاری و جذابیت ظاهری، کمبودهای فراوانی دارد، اما از دید ابراز دیدگاه های ضدآمریکایی ابداً کمبودی ندارد. البته این نخستین بار نیست که رهبری ایران، پرچم نبرد با غرب را در فضای مجازی برافراشته است.

یکی از مقالات تارنمای واجا، به جیلیان برنز می پردازد؛ دیپلمات آمریکایی که در سال ۲۰۰۶ نخستین رئیس دفتر وزارت خارجه آمریکا برای نظارت بر فعالیتهای ایران در دوبی بود و اکنون در هراتِ افغانستان، سرکنسول کنسولگری آمریکاست. این مقاله به نقل از جیلیان برنز می نویسد هدف ایالات متحده، نه سرکوب یا محدود کردن فعالیتهای هسته ای ایران، که برانگیختن نافرمانی مدنی در آن کشور و کوشش برای تغییر رژیم است.

در پی تلاش های دو هفتۀ پیش جمهوری اسلامی برای ارسال پارازیت بر روی امواج ماهواره ای تلویزیونهای بخش فارسی صدای آمریکا و بی بی سی فارسی، و دو روز پس از آغاز به کار تارنمای وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، مدعی برتری ایران در جنگ سایبری با غرب شد.

حیدر مصلحی در مرکز یکی از شدیدترین اختلافات سیاسی در بدنۀ حاکمیت ایران است. آیت الله خامنه ای سال گذشته از آقای مصلحی خواست که به رغم مخالفتهای محمود احمدی نژاد، سمت خود را حفظ کند و از آن کناره نگیرد.

سوزان مالونی، تحلیلگر مسائل ایران در مؤسسۀ بروکینز در واشنگتن، معتقد است که رهبر ایران سالهاست توهم توطئه علیه نظام حاکم بر آن کشور را در سر می پروراند و باور دارد که جنگ نرم برای برانداختن حاکمیت ایران در جریان است.

حمیدرضا شکوهی، تحلیلگر سیاسی ساکن تهران، درخصوص فعالیت تارنمای وزارت اطلاعات ایران می گوید:«تهدیدهای اقتصادی و نظامی علیه ایران افزایش یافته و تحت چنین شرایطی، ضرورت دارد که جمهوری اسلامی، فاصلۀ میان خود و مردم ایران را کمتر کند. فعالیت و محتوای تارنمای وزارت اطلاعات، این هدف را دنبال می کند.»

سروش فرهادیان، روزنامه نگار روزنامۀ شرق، تارنمای وزارت اطلاعات را کوشش این وزارتخانه برای یافتن صدایی برای خود تلقی می کند.
XS
SM
MD
LG