لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۰:۰۴

ایرنا – تغییر مدیریت یا کسب اعتبار


ایرنا – تغییر مدیریت یا کسب اعتبار

وزیر ارشاد که خبرگزاری جمهوری اسلامی از سازمان های تابعه وزارتخانه وی محسوب می شود، روز شنبه علی اکبر جوانفکر مشاور رسانه ای محمود احمدی نژاد را به سمت مدیرعامل ایرنا منصوب کرد. گفته می شود مراسم معارفه وی روز سه شنبه برگزار خواهد شد. ایرنا قدیمی ترین خبرگزاری ایران است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی که در اخبار«ایرنا» خوانده می شود عمری ۸۴ ساله دارد. البته نه به این نام. آژانس خبری پارس در سال ۱۳۰۴ و در دوران نوسازی و تجدد خواهی پهلوی اول به منظور خبر رسانی تاسیس شد. با چند مترجم و چند خبرنگار که آن روزها مخبر نامیده می شدند.

آژانس خبری پارس فعالیت خود را از وزارت امور خارجه آغاز کرد، اما پس از تاسیس رادیو به ساختمان جدید در میدان ارک منتقل شد و از وزارت خارجه هم جدا شد تا سازمانی زیر نظر وزارت معارف و پس از آن فرهنگ و هنر باشد.

خبرگزاری پارس در سال های پیش از انقلاب یک سازمان خبری کوچک بود. اما در دهه ۵۰ و با آمدن مدیران جدیدی نظیر محمود جعفریان بر دامنه کاری آن هم افزوده شد.

پس از انقلاب نام این سازمان به خبرگزاری جمهوری اسلامی تغییر یافت و نیروهای جدیدی که نگاهی ایدئولوژیک به اطلاع رسانی داشتند در آن به فعالیت پرداختند. دکتر کمال خرازی اولین مدیرعامل منصوب دولت انقلابی در این سازمان بود. او نسل گذشته را پاکسازی کرد و جوانان معتقد به نظام اسلامی را بر کار گماشت.

در سال های جنگ با عراق فعالیت خبرگزاری در داخل ایران و برخی کشورهای جهان گسترش پیدا کرد. دفتر خبرگزاری در اسپاینا هم در این راستا تاسیس شد و مدیریت آن به یکی از خبرنگاران جوان سپرده شد. علی اکبر جوانفکر. او در دفتر مادرید ماند تا جنگ به پایان رسید و پس از آن به تهران آمد تا در دورانی که دکتر خرازی هم از خبرگزاری رفته بود در نقش یک سردبیر ظاهر شود اما بخت یارش شد و به عنوان خبرنگار ثابت دفتر رهبری به دفتر آیت الله خامنه ای رفت.

او در این سمت با بسیاری از سیاستمداران نزدیک به رهبر ایران آشنا شد و برای خود موقعیتی دست و پا کرد که کمتر کسی می توانست تصور کند. این که مدیریت ایرنا در دست کدام جناح بود برای او اهمیتی نداشت زیرا از امنیت شغلی برخوردار بود. حتی زمانی که در سال ۷۲ محمد خاتمی از وزارت ارشاد استعفا داد و علی لاریجانی به عنوان وزیر جدید با منصوب کردن یک سپاهی به نام فریدون وردی نژاد به مدیر عاملی خبرگزاری موج دوم اخراج پس از انقلاب را سازماندهی کرد، جوانفکر ارتقا مقام هم گرفت.

اما مرحله جدی حضور جوانفکر در عرصه سیاست به ظهور اصولگرایان و محمود احمدی نژاد در مقام شهرداری تهران گره خورده است. آنان همزمان با هم در صحنه ظاهر شدند. احمدی نژاد شهردار و جوانفکر مشاور مطبوعاتی او. تنها پس از گذشت ۲ سال در سال ۸۴ دفتر ریاست جمهوری را از خاتمی تحویل گرفتند. در همان روزها هم نامی برای تصدی برخی پست ها مطرح شد اما به بیش از مشاور رسانه رییس جمهوری به مقامی دست نیافت و اکنون در دور دوم جابجایی مدیران و ضرورت تدوین یک برنامه جدی رسانه ای با جنبش معترضان او به سازمانی بازمی گردد که فعالیت کاری خود را از آن آغاز کرده بود.

XS
SM
MD
LG