لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۱

اعتراض به کشتار مسلمانان روهینگا؛ هنرمند ایرلندی نشان خود را پس داد


«باب گلداف» هنرمند نامدار ایرلندی در اعتراض به کشتار مسلمانان روهینگا و آنچه عمکرد ضعیف «آنگ سان سو چی» رهبری میانمار در اعتراض به این کشتار نامید، نشان آزادی شهر دوبلین را به مقامات ایرلندی پس داد؛ خانم «سوچی» نیز یکی از برندگان این نشان نمادین است که هر سال به شخصیت های برجسته جهان اهدا می شود.

باب گلداف خواننده، ترانه نویس، بازیگر و فعال سیاسی که در سال ۲۰۰۶ جایزه آزادی دوبلین را به دلیل فعالیت های انسادوستانه خود دریافت کرد، با انتشار بیانیه ای گفت مایل نیست در گروهی باشد که آنگ سان سوچی نیز در آن عضویت دارد چرا که او عملکرد ناامید کننده‌ای در قبال بحران روهینگا داشته و شایسته دریافت جایزه آزادی نیست.

باب گلداف ایرلندی که خود متولد دوبلین است به شجاعت و صراحت لهجه شهرت دارد و از سکوت آنگ سان سوچی در نسل کشی مسلمانان به شدت انتقاد کرد، به گفته او هزاران نفر از خانه و کاشانه خود آواره شدند ولی رهبر میانمار اقدام موثری در این زمینه انجام نداده و چشمهای خود را روی این فجایع انسانی بسته است.

بر اساس گزارش های منابع خبری در ماههای اخیر حدود یک میلیون مسلمان روهینگا از میانمار گریخته و به کشورهای مجاور پناه گرفته اند.

باب گلداف یکی دیگر از چهره های مشهوری است که از سازمان ها و مراکز بین المللی خواسته تمامی عناوین و نشان های افتخاری آنگ سان سوچی را از او پس بگیرند.

مقامات شهر دوبلین سرگرم بررسی وضعیت موجود هستند و با توجه به افزایش انتقادها به انگ سان سوچی امکان بازپس گیری این نشان نمادین وجود دارد.

آنگ سان سوچی جایزه آزادی شهر دوبلین را در سال ۲۰۱۲ و به دلیل تحمل سالها حصر خانگی، تلاش برای برقراری دموکراسی و مبارزه با نقض حقوق بشر دریافت کرد.

از برندگان سرشناس جایزه آزادی دوبلین می توان به جان اف کندی رئیس جمهوری فقید آمریکا و نلسون ماندلا رهبر مبارزات برابری خواهانه آفریقای جنوبی نام برد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG