لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۶

ايرلند از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول تقاضای وام اضطراری کرد


ايرلند برای مقابله با بحران های مالی خود پس از هفته ها تکذيب بحرانهای بانکی، سرانجام از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول تقاضای وام اضطراری سه ساله کرد که مانند نوشيدن داروی تلخی برايش بود. ايرلند که زمانی سمبل رونق اقتصادی اروپا بود برای مقابله با بحران های بانکی رسماً تقاضای وام اضطراری از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول کرد.

وزيران اتحاديه اروپا نيز در نشست فوق العاده شامگاه يکشنبه خود با درخواست وام اضطراری ايرلند موافقت کردند.

اگرچه مقدار و ساير جزئيات وام اضطراری هنوز مشخص نيست ولی تحليل گران ميگويند که مقدار وام بيشتر از ۱۳۶ ميليارد دلار نخواهد بود.

بحران های مالی و بدهی سرسام آور ايرلند از زمانی شروع شد که دولت ايرلند ميلياردها دلار هزينه نجات سه بانک عمده آن کشور کرد، که در سال ۲۰۰۸ بعلت وام های ريسک دار مسکن در خطر ورشکستگی بودند.

وزيران امور خارجه اتحاديه اروپا از تقاضای وام اضطراری ايرلند استقبال کردند. ولی روز دوشنبه واکنش خريداران سهام در بازارهای بورس جهان يکسان نبود، و در نتيجه، تغييرات قيمت شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس آسيا، اروپا وآمريکا متفاوت بودند.

در تحولی ديگر، در حاليکه اقتصاد آمريکا هنوز هم با پيامدهای بزرگترين رکود اقتصادی پس از جنگ جهانی دوم دست و پنجه نرم ميکند، و شمار بيکاران همچنان نزديک به ده درصد باقی مانده است، صنعت کشاوزی در غرب ميانه آمريکا، به ويژه در ايالت های کانزاس، نبراسکا، و داکوتای شمالی و جنوبی، پيشتاز بازسازی اقتصادی آمريکا شده و درصد بيکاری در اين منطقه به سه و چهاردهم درصد کاهش يافته است.

مارک زندی، اقتصاددان ارشد موسسه پژوهشی مودی، افزايش قيمت گندم و سويا، بالا رفتن ميزان تقاضا در سطح جهانی، و صادرات بيسابقه گندم و سويا به چين و روسيه را عامل عمده شکوفائی اقتصادی غرب ميانه آمريکا خوانده است.

جو گلابر، اقتصاددان ارشد وزارت کشاورزی آمريکا اخيراً پيش بينی کرده است که صادرات محصولات کشاورزی آمريکا در سال ميلادی آينده رکورد ۱۱۵ ميلياردی سال ۲۰۰۸ را خواهد شکست و به بالاترين سطح تاريخی خود خواهد رسيد.

XS
SM
MD
LG