لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۲

اعزام هيات صندوق بين المللی پول به ايرلند


در پی شکست مذاکرات وزيران اتحاديه اروپا در مورد کمک مالی اضطراری به ايرلند، برايان لِنيهان، وزير دارائی ايرلند، ميگويد که بمنظور رسيدگی و تعيين نحوه مقابله با بحرانهای مالی اين کشور، وزيران اتحاديه اروپا موافقت کرده اند تا اين هفته هيأتی را از سوی اتحاديه و بانک مرکزی اروپا و صندوق بين المللی پول به ايرلند اعزام دارند. او گفت ايرلند آماده است تا با اين هيأت همکاری کند.

اگرچه ايرلند از اتحاديه اروپا درخواست کمک اضطراری کرده است، ولی اين کشور هنوز در مقابل فشارهای اتحاديه اروپا مبنی بر آنکه اين کشور نيز بايد از طرحی مشابه با طرح نجات يونان پيروی کند، مقاومت می کند.

در همين رابطه لنيهان تأکيد کرد که نيازی به طرح نجات دولت ايرلند از ورشکستگی نيست. اما وی در عين حال خاطر نشان ساخت که برای نجات و ثبات مجدد سيستم مالی کشور، دولت ايرلند آماده است تا از هرگونه اقدام و يا تدابير مقتضی پيروی کند.

در اينحال، مقامات اتحاديه اروپا نيز گفته اند اقدامات مقدماتی برای کمک مالی اضطراری به ايرلند را تشديد کرده اند.

و اين در حالی است که جرج آزبورن، وزير دارائی بريتانيا، گفته است که لندن آماده است تا ايرلند را در گامهائی که بايد اين کشور برای نجات سيستم بانکی خود بردارد کمک کند.

وزير دارائی بريتانيا تأکيد کرد موفقيت اقتصادی و ثبات سيستم مالی و بانکی ايرلند در راستای منافع ملی بريتانيا است. نگرانی از اينکه دولت ايرلند قادر نخواهد بود تا بانک های آن کشور را از ورشکستگی ناشی از سقوط بازار مسکن نجات دهد، به بحران بدهی اتحاديه اروپا دامن خواهد زد. اين امر همچنين بيم از سرايت بحران مالی ايرلند به ساير کشورهای بحران زده اروپائی را نيز تشديد کرده است.

در تحولی ديگر، نيکولا سارکوزی، رئيس جمهوری فرانسه، در يک مصاحبه ۹۰ دقيقه ای با خبرنگاران سه شبکه عمده تلويزيونی گفت که بمنظور دفاع از توليد و بازار مشاغل در بهار سال آينده، و به پيروی از کشور همسايه آلمان، دست به اصلاحات در بودجه کشور خواهد زد ولی از افزايش ماليات بر دارائی ثروتمندان اجتناب خواهد کرد.

خريداران سهام روز چهارشنبه برخوردی محافظه کارانه با بحران های مالی اروپا داشتند. تغييرات قيمت شاخص های عمده سهام در بازارهای بورس جهان متفاوت بود.

XS
SM
MD
LG