لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۵۲

آمریکا مدرک نقش ایران در حمله به نفکش‌ها در دریای عمان را منتشر کرد؛ همراهی دیگر کشورها علیه اقدام جمهوری اسلامی


نیروی دریایی ارتش ایالات متحده ویدئویی منتشر کرده است که نشان می‌دهد که یکی از قایق‌های گشت‌زنی سپاه پاسداران، مشغول جدا کردن یک مین از بدنه یکی از کشتی‌های مورد حمله قرار گرفته در دریای عمان است.

در این ویدئو که از سوی هواپیماهای آمریکا ضبط شده است، یکی از قایق‌های گشت‌زنی سپاه پاسداران پس از رخ دادن انفجارها، نزدیک کشتی «کوکوکا کوریجس» می‌شود و یک مین عمل نشده را از بدنه این کشتی جدا می‌کند.

صبح پنجشنبه ۲۳ خرداد، رسانه های محلی از وقوع دو انفجار مهیب در دو نفتکش در دریای عمان خبر دادند. این انفجارها منجر به آتش‌سوزی در آن نفتکش‌ها شد.

پس از رخ دادن این انفجارها، مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده، جمهوری اسلامی را مسئول انفجار این دو نفتکش معرفی کرده و گفته بود: «این ارزیابی بر مبنای اطلاعات امنیتی، جنگ‌افزارهای مورد استفاده، سطح تخصص مورد نیاز برای اجرای این عملیات،‌ حملات مشابه اخیر ایران به کشتیرانی، و نیز این واقعیت که هیچ گروه نیابتی فعال در منطقه از منابع و تخصص لازم برای اجرای چنین عملیاتی با این میزان بالای پیچیدگی برخوردار نیست، حاصل شده است.»

پیش از این، آمریکا، ایران را مسئول خرابکاری در چهار نفتکش در فجیره امارات معرفی کرده بود. وزیر خارجه ایالات متحده جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به نفتکش ها در دریای عمان دانست.

آمریکا مدارک نقش ایران در حمله به نفتکش ها را عصر پنجشنبه در اختیار شورای امنیت قرار داد.

همچنین روز جمعه، جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، گفت این کشور دلیلی ندارد ادعای ایالات متحده درباره دست داشتن ایران درانفجار دو نفتکش در دریای عمان را نپذیرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG