لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۲

مرگ چهار مقام سابق سپاه در چهار روز؛ حدس ها و گمان ها


مرگ چهار مقام سابق سپاه در چهار روز؛ حدس ها و گمان ها
مرگ چهار مقام سابق سپاه در چهار روز؛ حدس ها و گمان ها

در چهار روز گذشته ، مرگ چهار نفر از فرماندهان سابق سپاه پاسداران در میانه پنجاه سالگی، توجه محافل خبری را جلب کرده است. در روزهای گذشته، برخی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران نارضایتی خود را ابراز کرده اند و اکنون خبر این مرگ ها دستمایه حدس و گمانهایی پیرامون این نهاد نظامی- امنیتی شده است.

سایت «دیگربان» در گزارشی با عنوان «مرگ چهار سردار سابق سپاه در چهار روز» اشاره دارد که این چهار فرمانده همگی در دهه پنجاه عمرشان بوده اند:

۱- وفا غفاريان٬ رئيس هيات مديره شرکت مخابرات ايران؛ صنایع دفاع در حوزه جنگ الکترونیک.
۲- احمد سیاف زاده٬ رئیس سابق دانشگاه عالی سپاه پاسداران (دافوس)
۳- عباس مهری، جانشین دانشکده فرهنگی دانشگاه جامع امام حسین؛ مرگ بر اثر سکته مغزی.
۴- منصور ترکان٬ مديرعامل شركت «يادمان سازه» وابسته به شهرداری تهران

چهارفرمانده سپاه که در چهار روز اخیر فوت کردند
چهارفرمانده سپاه که در چهار روز اخیر فوت کردند

در دو روز گذشته مراسم تشییع جنازه این فرماندهان سپاه برگزار شده و خبرگزاری های دولتی از این مراسم ها گزارش تصویری منتشر کرده اند.

برخی رسانه ها از جمله خبرگزاری پانا، گزارش تصویری مراسم ترحیم احمد سیاف زاده از فرماندهان سابق سپاه را منتشر کرده که در آن چهره های سرشناس سپاه با گراریش های مختلف حضور دارند.

یحیی رحیم صفوی، مشاور نزدیک رهبر جمهوری اسلامی؛ علی شمخانی وزیر دفاع دولت خاتمی؛ احمد وحیدی و مسعود میرکاظمی، وزرای فعلی و سابق دولت احمدی نژاد؛ میرفیصل باقرزاده و حسین الله کرم از چهره های تندروی سپاه و حسین علایی که مقاله منتقدانه ی او دو هفته پیش در روزنامه اطلاعات، بازتاب زیادی داشت.

برخی سایت های خبری منتقدان حکومت ایران، این مرگهای فرماندهان سپاه را «مشکوک» نامیده اند.

این درحالی است که حداقل دو نفر از این فرماندهان سابق سپاه، بعد از یک دوره طولانی بیماری درگذشتند؛ اما علت مرگ دو نفر دیگر، سکته مغزی اعلام شده است.

سپاه پاسداران یک نهاد نظامی-امنیتی است که معمولا خبرهای داخلی آن یا هرگز منتشر نمی شود و یا بطور غیر رسمی که دستمایه اما و اگرها می شود.

تازه ترین نمونه، یک بیانیه ی چند خطی است که از اعدام یک خلبان ناراضی در شهر شیراز خبر می دهد.

این چهار فرمانده سابق سپاه، اینک به وضع موجود انتقاد دارند
این چهار فرمانده سابق سپاه، اینک به وضع موجود انتقاد دارند

این بیانیه در خبرگزاری آذربایجان متعلق به ناراضیان از حکومت ایران، در خارج از کشور منتشر شده و روزنامه «انقلاب اسلامی در هجرت» متعلق به ابوالحسن بنی صدر آنرا باز نشر داده.

براساس این اطلاعیه، رحمت الله حیدری یک خلبان ناراضی سپاه معرفی بوده که به همراه سارقان و اشرار روز ۲۵ دیماه در شیراز اعدام شد.

مقامات سپاه پاسداران و سایت خبری آنها تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

امیرفرشاد ابراهیمی روزنامه نگاری که اخبار سپاه را دنبال می کند ، قویا این خبر را رد کرده است.

خبرگزاری نیمه رسمی مهر، ده روز پیش اسامی دوازده اعدام شده در شیراز را منتشر کرده که در صدر این لیست، نامی یکی از اعدام شدگان فردی با نام مخفف "ر-ح" معرفی شده است.

هیچ نشانه ای مبنی براینکه او همان «رحمت اللله حیدری» مورد ادعای خبرگزاری آذربایجان باشد، وجود ندارد اما خبرگزاری مهر او را «آدم ربا و جزو اشرار» معرفی کرده است.

در دو سال گذشته و همزمان با اعتراضات مردم به حکومت جمهوری اسلامی، برخی از اعضای سابق سپاه نارضایتی خود را علنا نشان داده اند.

تازه ترین موارد به مقاله جنجالی حسین علایی و اظهارات عماد افروغ مبنی بر لزوم نقد رهبر جمهوری اسلامی باز می گردد.

روز گذشته هم، غلامعلی رجایی و علی صنیع خانی به این جمع پیوستند. این منتقدان جدید از فرماندهان سابق سپاه محسوب می شوند که بعد از ابراز نظرشان با واکنش تند مقام های حکومتی روبرو شده اند. حال مشخص نیست اگر افرادی عادی از بدنه سپاه مخالفت خود را بیان کنند ، چه سرنوشتی خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG