لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۴

طوفان «آیرین» موجب تعطیلی چندروزه تئاترهای برادوی شد


طوفان «آیرین» موجب تعطیلی چندروزه تئاترهای برادوی شد
طوفان «آیرین» موجب تعطیلی چندروزه تئاترهای برادوی شد

وحشت از عواقب طوفان مهیب «آیرین» در شرق آمریکا، در آخرهفته گذشته نه تنها به فروش سینماها در منطقه لطمه زد بلکه تئاترهای «برادوی» را هم مجبور به تعطیل و یا تعلیق برنامه کرد.

اما بدترین واقعه در رابطه با هنر«تئاتر» در «بورمانت» ایالتی کوچک و به شدت آسیب دیده در شمال نیویورک اتفاق افتاد. تئاتر «وستون» Weston Playhouse که این تابستان هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود را جشن می گرفت، روز یکشنبه زیر بیش از چهارمتر سیلاب فرو رفت. این واقعه باعث شد تا محلی که در جلوی صحنه تئاتر برای نشستن اعضای ارکسترهای بزرگ درنظرگرفته شده، اطاق لباس های ویژه تئاتر، اطاق های صورتگری و بسیاری از قسمت های زیرزمین این تئاتر قدیمی خراب شده و بیش از ١٠٠ هزار دلار خسارت به این مرکز فرهنگی وارد شود.

وقوع طوفان «آیرین» به این صورت باعث شد تا اجرای تازه ترین موزیکال محصول «تئاتر وستون» به نام «سنت ایکس» Saint-Ex نیز تا اطلاع ثانوی به تعویق افتد.

استیو استلر، یکی از تهیه کنندگان تئاتر«وستون» روز دوشنبه به خبرنگاران گفت در وقایع اخیر ناشی از طوفان «آیرین» خوشبختانه هیچ یک از اعضا و کارکنان تئاتر صدمه ای ندیده اند اما متاسفانه کلیه وسائل و لوازم اجرای نمایش «سنت ایکس» (نمایشی درباره هوانورد معروف فرانسوی، آنتوان دو سنت اگزوپری و نویسنده داستان «شازده کوچولو») از بین رفته است.

استلر گفت: «تمام لباس های ویژه نمایش «سنت ایکس» در اطاق لباس های تئاتر زیر آب رفته. این مکانی است که کار خالی کردن آب های داخل آن از ساعات اولیه بعد از ظهر روز دوشنبه آغاز شده است. از سوی دیگر پیانوی بزرگی که در محل نشستن ارکستر قرار گرفته بود نیز کاملا از بین رفته و نابود شده و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.» این پیانوی گرانقیمت و قدیمی که در مقطعی از زمان به تئاتر هدیه شده بود بنا برگفته آقای استلر ده ها هزار دلار قیمت داشته است.

«سنت ایکس» که نمایش آن از روز پنج شنبه گذشته آغاز شده بود، روز جمعه درحالی که کارکنان تئاتر مشغول خالی کردن آب از زیرزمین های آن بودند، اجبارا اجراهای خود را برای چند روز آینده تعطیل کرد. زیرزمین «تئاتر وستون» را درحال حاضر قشر ضخیمی از گل و لای پوشانده است.

استلر به خبرنگاران گفت که از جمعه آینده، نمایش «سنت ایکس» به صورت یک کنسرت، بدون استفاده از لباس های ویژه به صورتی ساده و بدون استفاده از نورپردازی های پیچیده و طراحی صحنه اجرا خواهد شد. یازده بازیگر این نمایش به همراه یک ارکستر کوچک پنج نفره روی همین صحنه به اجرای این نمایش موزیکال خواهند پرداخت.

آقای استلر گفت: «ما درحال حاضر نگران وضعیت و شرایط زندگی بازیگرانی هستیم که محل زندگی آن ها (خانه های مخصوصی که در کنار تئاتر برای اقامت موقت بازیگران ساخته شده) دچار خرابی های شدیدی شده است. ما باید با در نظر گرفتن شدت این خرابی ها برای این افراد جای تازه ای برای زندگی درنظر بگیریم.» استلر در ادامه این سخنان گفت: «ما هنوز چند روزی برای تمرین نمایش به شکل تازه و کنسرت مانند آن وقت داریم. این یک نمایش بسیار زیبا و شگفت آور بود. از همان شب اول تماشاگرانی که به تماشای آن نشستند در پایان نمایش روی پا ایستادند و ما را تشویق کردند. اما من فکر می کنم عوامل اصلی این نمایش همان بازیگران و خط داستانی آن است که خوشبختانه بدون لباس و دکور و نورپردازی هنوز هم قابل اجرا و ارائه به تماشاگر است. با این همه موزیکال «سنت ایکس» طبق برنامه ریزی قبلی باید اجراهای خود را روز دهم سپتامبر پایان دهد.»

بالا آمدن سطح آب «رود غربی» West River که درنزدیکی محل «تئاتر وستون» قرار گرفته است، یکی از بدترین شرایط سیلاب را از تاریخ ١٩٧٣ تا کنون دراین ناحیه به وجود آورده است. روزیکشنبه، شدت ناگهانی جریان سیلاب ها، اهالی منطقه و به ویژه کارکنان تئاتر وستون را غافلگیر کرد. با توجه به این امر آن ها توانستند تنها برخی از لوازم گرانقیمت صوتی را از زیرزمین ها سالم بیرون بکشند: «درچند لحظه کوتاه متوجه شدیم که دیگر وقت نداریم تا لباس های ویژه نمایش و پیانوی آنتیک را از آنجا بیرون بکشیم.»

با لغو شدن اجرای برنامه های ده ها تئاتر«برادوی» و تئاترهای کوچک تری که به نام «آف برادوی» Off Broadway شناخته می شوند در آخرهفته گذشته، هزاران تن از جهانگردانی که برای تماشای این نمایش ها از نقاط دیگر به نیویورک و جزیره «منهتن» آمده بودند بلاتکلیف ماندند.

«طوفان آیرین» و اعلامیه ای از سوی شهردار نیویورک، مایکل بلومبرگ، دایر بر تعطیل شدن وسایل نقلیه عمومی از جمله قطارها و اتوبوس های متعدد این شهر باعث شد که بسیاری از بازیگران این نمایش ها نتوانند خودشان را به محل تئاتر برسانند. این نخستین بار بود که تئاترهای برادوی به خاطر وقوع یک طوفان بسته می شدند.

این واقعه برای صنعت تئاتر برادوی که در چند سال اخیر با وجود شرایط اقتصادی ناهمگون توانسته است عواید چشمگیری داشته باشد، ضربه بزرگی بود. یک تئاتربرادوی هر شب درحدود ٢۵٠ هزار دلار درآمد دارد اما در شرایط فعلی، دست اندرکاران مجبور شده اند پول بلیت های خریداری شده را بازگردانند.

XS
SM
MD
LG