لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۵

سه هزار تَن از سربازان آمريکايی شهر بصره را ترک کردند


فرودگاه بين المللی شهر نفت خيز بصره در جنوب عراق روز پنجشنبه شاهد مراسمی با حضور فرماندهان نظامی عراقی بود. حدود سه هزار تَن از سربازان آمريکايی به عنوان بخشی از برنامۀ خروج تدريجی نيروهای آمريکايی از خاک عراق، پايگاه نظامی شهر بصره را ترک کردند. دولت آمريکا در نظر دارد نيروهای نظامی خود را تا ماه اوت آينده از عراق خارج کند.

به موجب يک توافقنامۀ امنيتی که در سال ۲۰۰۸ ميان عراق و آمريکا به امضا رسيد، عمليات نظامی با موافقت دولت عراق و هماهنگی کامل با نيروهای عراقی انجام می شود. و مسئوليت نظارت بر هماهنگی ها در عمليات نظامی بر عهده کميته مشترک هماهنگی عمليات خواهد بود.

سرهنگ «مَت هَکاتورن» سخنگوی نيروهای نظامی آمريکا در جنوب عراق در مصاحبه ای با خبرگزاری رويترز گفت «حدود ۲۰۰۰ سرباز در تيپ ۱۷ دسته آتش و نزديک به ۱۰۰۰ سرباز در تيپ آهنين بصره خدمت می کردند و اين اقدام در چارچوب توافقنامه امنيتی ِ سال ۲۰۰۸ صورت گرفته است.»

رييس جمهوری آمريکا مجدّانه خواهان خروج تدريجی نيروهای آمريکايی تا آخرِ ماه اوت سال جاری و خروج کامل و نهايی آنها تا پايان سال ۲۰۱۱ از خاک عراق است.

با انجام اين اقدام يکی از وعده های انتخاباتی پرزيدنت اوباما، البته اندکی طولانی تر از آنچه که وی قول داده بود، تحقق خواهد پذيرفت.

آمريکا قرار است حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار نيروی نظامی خود را صرفاً جهت مشورت و آموزش نظامی نيروهای امنيتی عراق در اين کشور، نگاه دارد.

روز سه شنبه عبدالقادر جاسم العبيدی وزير دفاع عراق برای ديدار با همتای آمريکايی خود رابرت گيتس به واشنگتن، سفر کرد.

XS
SM
MD
LG