لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۲

ایالات متحده و عراق در مسیر تقویت مناسبات تجاری


دفتر نمایندگی بازرگانی ایالات متحده روز چهارشنبه (٦ مارس) اعلام کرد پس از گذشت هشت سال مذاکره، انتظار می رود موافقت نامه ای که با هدف تقویت و ارتقای مناسبات بازرگانی و تجاری و سرمایه گذاری بین بین ایالات متحده و عراق تنظیم شده است، اواخر سال جاری به مرحله اجرا گذاشته شود.

طی سال های اخیر شرکت های ایالات متحده در بخش انرژی، دفاعی، فن آوری اطلاعاتی، خودروسازی و ترابری به طور فزاینده ای در عراق فعال شده اند.

عراق ده سال پیش در ماه مارس مورد حمله نظامی ایالات متحده قرار گرفت.

ایالات متحده و عراق در سال ٢٠٠٥ در مورد «توافق نامه چارچوب سرمایه گذاری و تجاری» مذاکره کردند تا فضایی را برای گفتگوی بین دولت ها و یافتن شیوه هایی برای افزایش حجم مبادلات بازرگانی و سرمایه گذاری بین دو کشور بیابند.

پارلمان عراق در نهایت متن توافق نامه را در ماه دسامبر تصویب کرد و طرفین طی هفته جاری برای پیشبرد برنامه ها و مفاد این موافقت نامه تشکیل جلسه دادند.

بنا به اعلام دفتر نمایندگی بازرگانی ایالات متحده، پس از تبادل یادداشت های دیپلماتیک در مورد «توافق نامه چارچوب سرمایه گذاری و تجاری» این توافق نامه اواخر سال جاری به مرحله اجرا گذاشته خواهد شد و اولین دیدار مشورتی دوجانبه «شورای مشترک» پیرامون مسائل سرمایه گذاری و تجارت» می تواند در سال ٢٠١٤ برگزار شود.

مبادلات بازرگانی دوجانبه بین ایالات متحده و عراق در سال ٢٠١٢ رقمی معادل ٢١̷٣ میلیارد دلار بود. حجم صادرات ایالات متحده به عراق معادل ٢̷٠٤ میلیارد دلار و صادرات عراق به ایالات متحده ١٩̷٣ میلیارد دلار بود که بخش اعظم آن را نفت تشکیل می داد.

ایالات متحده و افغانستان هفته گذشته هفتمین دیدار مربوط به «توافق نامه چارچوب سرمایه گذاری و تجاری» خود از سال ٢٠٠٤ تاکنون را برگزار کردند تا در مورد چند ابتکار، از جمله امید این کشور جنگ زده به پیوستن به «سازمان تجارت جهانی» تا پایان سال ٢٠١٤ گفتگو کنند.

ران کرک، نماینده بازرگانی ایالات متحده روز یکشنبه در اقدامی با هدف تحکیم مناسبات بازرگانی ایالات متحده با کشورهای مسلمان از طرح و برنامه هایی خبر داد که براساس آن ها تعداد بیشتری از شرکت های مصری واجدالشرایط خواهند بود تا کالاهای خود را با معافیت از پرداخت عوارض گمرکی به ایالات متحده صادر کنند و این امر به شرطی امکان پذیر خواهد بود که شرکت های صادرکننده کالاهای خود را از مسیر اسراییل وارد آمریکا کنند.

کرک گفت قصد دارد تا ممنوعیت های کنونی که بر«مناطق صنعتی واجدالشرایط» در مصر اعمال می شوند را لغو کند تا همه کارخانه ها و مراکز تولیدی مستقر در این مناطق، چه در حال حاضر و چه در آینده، احتمالاً از پرداخت عوارض گمرکی معاف باشند.

آقای کرک گفت: «خواست اسراییل و مصر برای افزودن مزایای جدیدی به برنامه مشترک مناطق صنعتی واجدالشرایط کشورهایشان شاهدی بر موفقیت این برنامه برای تقویت نزدیک تر شدن مناسب بین مردم، کسب و کارها و دولت های بین دو کشور است».
XS
SM
MD
LG