لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۳۸

افزایش حفاری باستان شناسی در کردستان عراق


ذخایر معدنی و برقراری نسبی امنیت در کردستان عراق سبب شده است بهشت امنی برای سرمایه گذاری خارجی ایجاد شود. غنای تاریخی این منطقه هم اکنون به یکی از بهترین نقاط برای باستان شناسان خارجی بدل شود که سیل تعداد زیادی از آن ها به این منطقه سرازیر شده اند.

تیمی از باستان شناسان آلمانی دانشگاه هایدلبرگ آلمان صبح زود در منطقه باکاروا در کردستان عراق حفاری را آغاز می کنند. این گروه یکی از ده ها تیمی است که در منطقه مشغول کار حفاری هستند و روند حفاری های باستان شناسی در این منطقه نسبت به هر زمان دیگری بی سابقه بوده است.

این منطقه حفاری در حومه حلبچه و شهری است که صدام حسین در حمله شیمیایی با گازهای سمی در سال ١٩٨٨ بیش از ٥ هزار کرد را به قتل رساند.

پیتر میگلوس که سرپرستی این تیم حفاری را به عهده دارد، می گوید بهبود شرایط امنیتی پس از حمله به رهبری ایالات متحده به عراق و خلع صدام حسین از قدرت سبب شده است که این منطقه کردنشین به مرکز اصلی حفاری های باستان شناسان بدل شود.

میگلوس می گوید «مدت های خیلی طولانی است که این منطقه حفاری نشده است. در دوره های بسیار کوتاهی صلح و آرامش در این منطقه برقرار شده بود اما کار تحقیقاتی بسیار دشوار بود. کردستان که هم اکنون بخشی از عراق است، از امنیت برخوردار شده و ما می توانیم کار کنیم».

کردستان عراق از منظر باستانی و دیرینه آن یکی از پرتراکم ترین مناطق باستان شناسی در بین النهرین محسوب می شود.

جیسون اور، استاد دانشگاه هاروارد با استفاده از نقشه های سیا که طبقه بندی شده و سری نیستند موفق شده است تا مناطق مورد نظر خود برای حفاری باستان شناسی را ترسیم کند.

او می گوید منطقه ای در کردستان عراق یافته که تراکم مناطق باستانی آن دو برابر تراکم سوریه و ١٠ برابر تراکم این مناطق در جنوب عراق است.
او می افزاید منطقه کردستان از بالقوگی بسیار خارق العاده ای برای باستان شناسی برخوردار است.

آقای اور می گوید «ما در حال اکتشاف یک مرکز تمدن هستیم که به طور کامل ناشناخته مانده است. شهرهایی وجود دارند که هیچ کس تا به حال به چشم ندیده است، کانال ها و سیستم های زهکشی مهندسی شده ای وجود دارند که با روش هایی بسیار استادانه ساخته شده بودند و چشم اندازهای غیرقابل باوری هستند که ما تا به حال از وجود آن ها هیچ نمی دانستیم. ما به واقع در بطن یکی از اولین امپراتوری های عظیم جهان قرار داریم».

تیمی از باستان شناسان دانشگاه پاریس در منطقه ای در حدود ٧٠ کیلومتری شمال شرق حلبچه از وجود شهر کوچکی پرده برداشته اند که دیوارهای دفاعی، آشپرخانه های ویژه اعضای خانواده و گورستان دارد.

در حالی که گروه های باستان شناسی برای پرده برداشتن از تاریخ این منطقه به کردستان هجوم آورده اند شرکت های نفتی نیز برای حفاری ذخایز غنی نفت و گاز آن به عراق سفر کرده اند.
XS
SM
MD
LG