لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

خانمی که مدير يک ايستگاه راديويی در عراق است از تجربيات خود می گويد


خانمی که مدير يک ايستگاه راديويی در عراق است از تجربيات خود می گويد
خانمی که مدير يک ايستگاه راديويی در عراق است از تجربيات خود می گويد

يک ژورناليست زن عراقی می گويد هميشه عاشق کار کردن برای رسانه ها بود اما هيچوقت فکر نمی کرد روزی مدير يک ايستگاه راديويی در منطقه ای اسلامی با سنت های تند رو باشد.

در جامعه ای که معمولاً مردها همه چيز را رهبری می کنند يک زن روزنامه نگار عراقی بر خلافِ محدوديت های تحميل شده جامعه و سنت های قبيله ای رفتار می کند. منال العلی، مدير يک ايستگاه راديويی محلی در شهر کوچکِ بيجی در ۱۸۰ کيلومتری شمال بغداد است شهری که زمانی محل استقرار القاعده بود.

خانم العلی سرپرستی يک تيم ۸ نفره مرد را بر عهده دارد و خود نيز بخشی از برنامه های راديو را به طور زنده اجرا ميکند.

منال العلی با اذعان به دشوار نقش خود می گويد: «ژورناليست بودن کار سختی است. سرپرست يک مؤسسه رسانه ای بودن که از صفر شروع اش کردی سخت تر. بايد کلی کار کنی و زحمت بکشی تا موفق شوی. در دوران حاضر نمی گويم که معجزه است ولی با در نظر داشتن شرايط کنونی عراق، چرا، معجزه است بخصوص در منطقه ای که ما در آن ايستگاه راديويی داريم يعنی شهر بِيجی در استان صلاح الدين که در آن سنت های قبيله ای بر همه چيز چيره است. مرد است که در اينجا نقش اول را در جامعه دارد و جای زن در خانه است.»

پس از سرنگونی رژيم صدام حسين در سال ۲۰۰۳ ديد سنتی اسلامی بيشتر بر جامعه تأثير گذاشته است و از نقش زن در جامعه کاسته شده است .

خانم العلی می داند که کار کردن او در محيط خارج از خانه و سر و کار داشتن با مردها برای مردم منطقه حيرت انگيز است و می گويد: «مجبورم ساعت ها در خارج از خانه کار کنم تمامِ کارمندانم مرد هستند و گاهی با مردهای ديگر در خيابان و ادارات سر و کار دارم. قبلاً رانندگی هم می کردم. به خاطر همين متوجه شدم مردم هميشه با بهت و تعجب به من نگاه ميکنند. برای غلبه به همه اين مسائل يک زن بايد دانايی و از نظر خبرنگاری اعتماد به نفس داشته باشد.»

خالد العراقی، گوينده راديو، ميگويد افتخار می کند که برای خانم العلی کار ميکند حتی با وجود اينکه گاهی رفتارش تند است. آقای العراقی می گويد: «افتخار ميکنيم که با منال العلی کار ميکنيم چون نقش برجسته ای دارد و در رأس ايستگاه راديوی بِيجی است. فقط می خواهم به يک نکته اشاره کنم که اميدوارم به عنوان يک همکار قبول کند. کمی عصبی است. اما ما تندخويی او را قبول کرده ايم چون با هم کار ميکنيم. چون به نفع کار خودمان و راديو ست، بد اخلاقی اش را هم دوست داريم.»

عراق زمانی از کشورهای غربی شده خاورميانه محسوب می شد. پس از تهاجم آمريکا به عراق در سال ۲۰۰۳ که موجب شد اکثريت شيعه به قدرت برسد اسلامگرايان و گروه های غيرنظامی در هر دو سوی شکافی که در جامعه عراق ايجاد شده زن ها را در جامعه تحت فشار بيشتری قرار می هند و آنها را محدودتر کرده اند. اين محدوديت ها در برخی نقاط کمتر شده است اما در اکثر نقاط عراق همچنان ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG