لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

تلاش دولت عراق برای بازگشت آوارگان جنگی به کشور


تلاش دولت عراق برای بازگشت آوارگان جنگی به کشور
تلاش دولت عراق برای بازگشت آوارگان جنگی به کشور

دولت عراق می گوید در تلاش برای بازگشت ده ها هزار تن از آوارگان عراقی به کشور های دیگر است که در جریان جنگ در آن کشور بی خانمان شده اند.

مقام های دولت عراق می گویند برنامه های آماده سازی برای بازگرداندن این آوارگان شامل تامین مسکن یا تشویق پناهندگان و مهاجران به بازگشت به خانه های قبلی خود حداکثر تا آخر سال جاری می باشد.

یکی از ده ها هزار عراقی که در خلال بدترین دوران خشونت های قومی - مذهبی در آن کشور در سه سال قبل آواره شدند، فردی شیعه و مقیم محله ای عمدتا سنی در بغداد بود، که حال ساکن خانه ای خشت و گلی، با مغازه پلاستیک فروشی جنب آن در حومه پایتخت عراق ست.

این آواره جنگی می گوید: «ما نمی خواهیم به خانه قبلی مان برگردیم، چون با خطر مرگ روبرو هستیم. این در مورد بسیاری صادق است، و دو برادر و برادر زاده من که این کار را کردند، کشته شده اند.»

عدم امنیت، مهمترین مسئله این آوارگان برای بازگشت ست. این پناهجوی عراقی می افزاید: «اگر یکی دو نفر هم برگردند، بقیه بخاطر مسائل امنیتی این کار را نمی کنند.»

یکی دیگر از این پناهجویان عراقی می گوید: «ما حاضریم برگردیم. اما تنها در صورتی که دولت برای زندگی و کسب و کار در محل قبلی مان محافظ شخصی در اختیارمان بگذارد. اینهم که امکان پذیر نیست.»

اصغر عبدالرزاق موسوی، معاون وزارت مهاجران و آوارگان در دولت عراق در این باره به رسانه ها گفت: «تقریبا شصت هزار نفر از آوارگان به اماکن قبلی خود برگشته اند. در ابتدای این برنامه، دویست و پنجاه هزار خانوار مهاجر وجود داشت، اما در حال حاضر تنها صدونود خانوار هنوز مراجعت نکرده اند. انتظار داریم در خلال تعطیلات مدارس در تابستان، بسیاری از این آوارگان و مهاجرین به محلات قبلی شان برگردند.»

در حالی که اولین جنگ اعراب و اسرائیل در ۶۲سال پیش به آوارگی تقریبا هفتصدهزار فلسطینی و یهودی منجر شد که تا پیش از جنگ عراق بزرگترین مسئله از این نوع در خاورمیانه بود، جنگ و خشونت های قومی – مذهبی در عراق باعث مهاجرت و آوارگی تقریبا یک و نیم میلیون نفر شده است.

XS
SM
MD
LG