لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۳

بحران ریاست در منطقه خودمختار کردستان عراق


برت مکگورگ نماینده ویژه آمریکا عامل توافق سیاسی در کردستان عراق
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

در کردستان عراق جلسات رهبران احزاب عمده با شرکت نماينده ويژه آمريکا برای تمديد مهلت مسعود بارزانی به عنوان رئيس منطقه خودمختار کردستان تاکنون به نتيجه نرسيده است.

اختلافات سياسی گروههای کرد عراقی بر سر تمديد مهلت رياست مسعود بارزانی در چند روز اخير بالا گرفته است.

هفته‌ها مناقشه سیاسی میان احزاب اقلیم کردستان عراق، برای اینکه تا پیش از پایان دوره ریاست مسعود بارزانی بر اقلیم، جانشینی برای او انتخاب کنند، حتی با دخالت دیپلمات‌های آمریکایی و بریتانیایی ناکام مانده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز بن‌بست ریاست منطقه خودمختار اقلیم کردستان که بارزانی بیش از ده سال است به خود اختصاص داده، آزمایشی است برای وحدت کردهای عراقی در زمان دشواری اقتصادی آن هم در میانه بحران و خشونت در تمام عراق به واسطه فعالیت‌های داعش.

هیچ یک از احزاب کاندیدایی برای پست ریاست معرفی نکرد اما در عین حال چندین طرف مذاکرات با تمدید دوره ریاست مسعود بارزانی مخالفت کردند مگر آن که در نظام سیاسی اقلیم کردستان عراق تغییراتی ایجاد شود که اختیارات او را کم کند.

حزب دمکراتیک کردستان در عراق به ریاست بارزانی که بزرگترین و قدرتمندترین حزب در اقلیم کردستان عراق است این پیشنهاد را رد کرده است.

حالا که ضرب‌الاجل انتخاب جانشین رد شده، اعضای حزب گوران که از پیشروان ایجاد تغییرات هستند می‌گویند در شرایط فعلی اختیارات ریاست اقلیم کردستان عراق برای ۶۰ روز به رئیس پارلمان محول می‌شود تا انتخابات برگزار شود.

عضو پارلمانی حزب دمکراتیک کردستان عراق گفته است: "دو تعبیر متفاوت از قانون وجود دارد. از یک سو بحران ناتمام ریاست داریم و از طرف دیگر خلائی وجود ندارد و رئیس اقلیم کردستان همچنان با تمام قدرت بر سر جای خود است."

ملاقات میان احزاب سیاسی کردستان عراق قرار است در روزهای آتی ادامه یابد.

حکیم شیخ لطیف، عضو سابق پارلمان عراق از حزب گوران به رویترز گفت: "از نظر حقوقی از امروز اقلیم کردستان رئیس ندارد."

XS
SM
MD
LG