لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۵

خبرنگاران عراقی خواستار اعدام قاتل گوینده رادیو عراق آزاد شدند


خبرنگاران عراقی در محلی که نگهبان کاخ ریاست جمهوری همکارشان را از پا درآورد، شمع روشن کرده اند - بغداد، ۲۳ مارس ۲۰۱۴
خبرنگاران عراقی در محلی که نگهبان کاخ ریاست جمهوری همکارشان را از پا درآورد، شمع روشن کرده اند - بغداد، ۲۳ مارس ۲۰۱۴

بدوی عوید الشماری رئیس دفتر رادیوی عراق آزاد در بغداد روز شنبه به ضرب گلوله یکی از محافظان کاخ ریاست جمهوری عراق ازپادرآمد.

ژورنالیست های عراق خواهان اعدام یکی از محافظان رئیس جمهوری شده اند که متهم به قتل رئیس دفتر رادیو عراق آزاد در بغداد است.

روز یکشنبه تابوت حامل بدوی عوید الشماری در خیابان های بغداد از سوی دوستان و بستگان وی مشایعت شد. بامداد شنبه، در پی مشاجره لفظی بدوی عوید الشماری با یکی از محافظان کاخ ریاست جمهوری عراق بر سر این که خودروی کدام یک از آن دو باید اول از دروازه ورودی کاخ عبور کند، وی هدف گلوله نگهبان قرار گرفت و کشته شد.

رئیس سندیکای ژورنالیست های عراق خواستار مجازات اعدام برای محافظ کاخ شده است. وی هم اکنون در بازداشت نیروهای امنیتی است.

شنوندگان رادیوی عراق آزاد، الشماری ۴۶ ساله را با نام حسن رشید می شناختند. او که سال ها در کار خبرنگاری و نویسندگی بود، سال ۲۰۰۶ به رادیو عراق آزاد پیوست و سال ۲۰۱۲ ریاست دفتر بغداد این رادیو را برعهده گرفت.

رادیوی عراق آزاد، بخشی از رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی است – شبکه ای خبری که در چارچوب هیأت حکام بنگاه خبری آمریکا کار می کند. این بنگاه خبری مستقل بر تمام برنامه های رسانه ای بین المللی تحت حمایت دولت آمریکا، از جمله صدای آمریکا، نظارت دارد.

جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق تأسف عمیق خود را از «قتل» آقای الشماری اظهار داشت و گفت قاتل وی «محاکمه و مجازات خواهد شد.» نوری المالکی نخست وزیر عراق هم قتل الشماری را «نقض قانون» خواند.

جف شل مدیر هیأت حکام بنگاه خبری آمریکا الشماری را «ژورنالیستی متعهد» توصیف کرد که تلاش می کرد تا مردم عراق اخبار موثق و معتبر و بی غرض دریافت کنند.

از سال ۱۹۹۸ که رادیو عراق آزاد شروع به نشر خبر کرده، عوید الشماری سومین خبرنگار این رادیوست که کشته می شود. آقای الشماری همسر و سه فرزند داشت.
XS
SM
MD
LG