لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۱

تردید آمریکا در خروج از عراق


تردید آمریکا در خروج از عراق
تردید آمریکا در خروج از عراق

جو بايدن، معاون ريیس جمهوری ایالات متحده که برای بررسی آينده خروج نيروهای آمريکا در عراق به سر می برد پس از ملاقات با نوری المالکی نخست وزير، در اربیل با مسعود بارزانی، ریيس منطقه خودمختار کردستان عراق به گفت و گو نشست.

سفر جو بايدن به عراق، از زمان تشکيل دولت جديد آن کشور تاکنون، نخستين ديدار يک مقام رسمی آمريکا از عراق است. آقای بایدن پس از دیدار از پاکستان و افغانستان به عراق رفته است. معاون ريیس جمهوری آمریکا در هفتمین سفر خود به عراق از سربازان آمریکایی مستقر در آن کشور هم دیدار کرده است. تردید در مورد خروج همه نیروهای نظامی ایالات متحده از عراق که باید بر اساس پیمان امنیتی دو کشور تا پایان سال جاری مسیحی انجام شود محور گفت و گوهای معاون رییس جمهوری آمریکا را شامل می شد. در حالی که فرمانده نیروهای عراق گفته بود با توجه به وضعيت امنيتی موجود این کشور لازم است بخشی از نيروهای نظامی آمريکا باقی بمانند ولی یکی از دستیاران آقای بایدن تصریح کرده دولت عراق چنین درخواستی را مطرح نکرده است. نوری المالکی، نخست وزیر عراق تحت فشار شیعیان تندرو آن کشور اشاره بر این داشته که مایل است نیروهای آمریکایی در موعد مقرر آن کشور را ترک کنند.

آقای بایدن با اشاره به امنیت عراق در گفت و گو با سربازان آمریکایی گفت «ایالات متحده ممکن است آموزش سربازان عراقی و تامین تجهیزات نظامی آنان را حتی پس از سال ۲۰۱۱ به عهده گیرد.» با وجود تشکيل دولت جديد عراق خشونت و چالش های امنیتی همچنان در آن کشور ادامه دارد.

XS
SM
MD
LG